Haber 7

ABD onay vermedi! İsrail'den F-16 almayacaklar

ABD'nin, F-16'ların kendisine ait teknolojinin üçüncü bir ülkeye transferine onay vermemesi nedeniyle ortaya çıkan sorunun ardından Hırvatistan hükümeti savaş uçaklarının satın almasına ilişkin kararı iptal etti.
GİRİŞ 11.01.2019 04:50 DÜNYA
Metin Boyutu
ABD onay vermedi! İsrail'den F-16 almayacaklar

Hırvatistan hükümeti, İsrail'den 12 adet ikinci el F-16 savaş uçağı satın almasına ilişkin kararı iptal etti.

 

 

ABD'nin, söz konusu F-16 savaş uçaklarında bulunan kendisine ait teknolojinin üçüncü bir ülkeye transferine onay vermemesi üzerine ortaya çıkan sorun, uçak satın alımına ilişkin kararın iptaline neden oldu.

İsrail Savunma Bakanlığından bir heyet, bugün Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e gelerek Hırvatistan Savunma Bakanlığı yetkilileri ile görüştü. 

 

 

KARARI İPTAL ETTİLER

Hırvatistan Savunma Bakanı Damir Krsticevic, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, uçak satın alımına ilişkin kararı iptal ettiklerini açıklayarak, kararın iptalinin Hırvatistan'a herhangi bir maddi zarar vermeyeceğini söyledi.

Krsticevic, daha önce üzerinde anlaştıkları F-16 savaş uçaklarının satın alınması noktasında ABD'nin onay vermediğinin İsrail heyeti tarafından kendilerine aktarıldığını belirterek, "partner ülke" olarak nitelendirdiği İsrail ile iş birliğine açık olduklarını sözlerine ekledi.

İsrail Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Udi Adam da ABD'nin kendilerine ait teknolojinin üçüncü bir ülkeye transferine onay vermesine ne kendilerinin ne de Hırvatistan'ın etki edebileceğini söyledi.

Hırvatistan Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, 27 Mart 2018'deki toplantısında, İsrail'den 12 adet ikinci el F-16 savaş uçağı satın alınmasını kararlaştırmış, bu karar hükümet tarafından onaylanmıştı.

Uçakların ilk ikisinin 2020'de, altısının 2021'de, son dördünün de 2022'de teslim edilmesi öngörülüyordu. 500 milyon dolarlık ihale kapsamında, Hırvat pilot ve mühendislerin İsrailliler tarafından eğitilmesi planlanıyordu. 

Yorumlar

4
 • Sert mülayim

  5 ay önce Şikayet Et bizim acilen insansız jsavaş uçakları üretmemiz gerekiyor iha ve sihalarda başarılı olduk unutulmamalıdır ki F35 son insanlı savaş uçağıdır artık ABD,Rusya ve Çin gibi ülkeler geleceğin insansız savaş uçaklarında olduklarını öngördüklerinden dolayı üretimlerini bu yöne kaydırdılar geçen hafta çin insansız savaş uçağınının tanıtımını yaptı.. sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır..
  Toplam beğeni
 • BamBamBam

  5 ay önce Şikayet Et 5. nesil Uçak yapmak öyle kolay değil. F-35ler yapımının bitiş tarihini 3-4 yıl kadar geçti hala sorunlar mevcut. Bizim TF-X inşallah TF-90 olur. (Hedefi 90dan vurma tabiri ve r alan kodu. Hatta F ye bile gerek yok Direkt T-90 harika olurdu) İngiliz firma ile yapılacak. Motoru bize ait olmayacak çünkü gerçekten kısıtlı bir zamanda yapmak hiçte kolay değil. Ama eninde sonuında biz bu işi başaracağız Allah'ın izniyle.
  Toplam beğeni
 • Kenan

  5 ay önce Şikayet Et Hırvatistan gelin size IHA ve SIHA verelim,hem daha ucuz ve hemide MADE IN TÜRKİYE yaaa....
  Toplam beğeni
 • guneydogu uzman

  5 ay önce Şikayet Et az kaldi bekleyin daha kaliteli daha ucuza biz yapiyoruz 2. el almayin tankla idare edin simdilik
  Toplam beğeni
  • hasan

   5 ay önce Şikayet Et payltaht çok kaptırmışın sen kendini.
   Toplam beğeni
 • Misafir

  5 ay önce Şikayet Et Az kaldı biz yapacağız bekleyin satarız Eski miş uçağı almayın
  Toplam beğeni
  • payitaht...

   5 ay önce Şikayet Et bence yaptık biz kendi uçağımızı ama piyasaya çıkmadı zamanını bekliyoruz 2023 de hepsi meydana çıkar diye düşünüyorum ....şuan ufak ufak yaptıklarımız çıkmaya başladı sence de öyle değil mi ???
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.