Haber 7

Trump çark etti

Meksika duvarı için gerekli olan bütçe için kongreyi pas geçerek acil durum ilan edebileceğini açıklayan ABD Başkanı Trump, ''Şu anda acil durum ilan etmeyeceğim. Kongrenin harekete geçmesini bekliyorum'' dedi. 21 gündür süren kriz yarına kadar çözülmezse rekor kırılacak.
GİRİŞ 12.01.2019 02:45 DÜNYA
Metin Boyutu
Trump çark etti

Amerika Birleşik Devletleri'nde bütçe krizi 21'nci gününde hala sürüyor.  Federal kurumların dörtte biri hizmet veremezken çalışanlar da üç haftadır mecburi izinde ya da maaş almadan çalışıyor.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Teksas'taki Meksika sınırını ziyareti öncesi yaptığı açıklamada zorunlu kalması durumunda Meksika duvarı için gerekli olan bütçe için kongreyi pas geçerek acil durum ilan edebileceğini açıklamıştı.

YENİ AÇIKLAMA!

Trump yeni açıklamasında "Şu anda acil durum ilan etmeyeceğim. Kongrenin harekete geçmesini bekliyorum" dedi.

 

Federal hükümetin kapanmasından Demokratları sorumlu tutan Trump, duvar için fon sağlanmadığı sürece hükümetinin aylarca, yıllarca kapalı kalabileceğini, Demokratlar ise Trump'ın sınır güvenliği için istediği bütçenin çok fazla olduğunu savunuyor ve duvar ile inşası için gerekli olan 5,7 milyar doların finansmanına karşı çıkıyor.

FEDERAL HÜKÜMETİN KAPANMASI REKORA GİDİYOR

ABD'de federal hükümetin kapanması ilk kez yaşanmıyor. Ülkede 1997'den bu yana federal hükümet 21 kez belirli sürelerle kapalı kaldı.

Yorumlar

9
 • kadir

  5 ay önce Şikayet Et bir daha açılmasın taş üstünde taşı kalmasın amerika denen şeytanın
  Toplam beğeni
 • Duvara

  5 ay önce Şikayet Et 30 katrilyon lira gömüyor
 • erdem

  5 ay önce Şikayet Et Bizdeki başkanlık sistemini örnek alsınlar birazcık, bizde olsa anında çözülürdü olay. Ey ABD işte sen bu kadarsın!
  Toplam beğeni
 • İstanbul-18

  5 ay önce Şikayet Et Daha da beter olursunuz, İnşaallah
  Toplam beğeni
 • Envers

  5 ay önce Şikayet Et Kimse ülkesini bırakıpta ölümü göze alarak zorlu yolculukla sıfırdan başka ülkede yaşamak istemez. Kesin bu durumda olmalarının sebebi katil abd dir. Madem duvara bukar para harcanacak bu meblahı meksikaya fabrikalara yatırın eli ekmek tutanın ne işi var bi katil ülkede. Tabi bizimkiler hariç bizde bohçasını dolduran bi zihniyet gidip oraya yerleşiyor.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.