Haber 7

Türkiye Kürtlere düşman değil! Bu ifade cahilce

Amerika Türk Koalisyonu (TCA), ABD'li yetkililerinin, Türkler ve Kürtler hakkında sorumsuz ve saldırgan bir dil kullanmasından derin endişe duyduklarını belirterek, "Türkiye hükümeti ya da Türk halkının Kürtlere karşı düşman olduğuna yönelik genelleyici bir ifade, provoke edici ve cahilcedir." açıklamasında bulundu.
GİRİŞ 12.01.2019 09:32 DÜNYA
Metin Boyutu
Türkiye Kürtlere düşman değil! Bu ifade cahilce

TCA, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararının ardından bazı ABD'li yetkililerin, Kürtler ve Türkiye hakkındaki yorumlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

 

Açıklamada, "ABD'li hükümet yetkililerinin sorumsuz bir şekilde, 'Türklerin, Kürtleri katletmeyeceğinden emin olmak' gibi saldırgan bir dil kullanmasından derin endişe duyuyoruz. Türkiye hükümeti ya da Türk halkının Kürtlere karşı düşman olduğuna yönelik genelleyici bir ifade, provoke edici ve cahilcedir." görüşüne yer verildi.

Türkiye'nin 80 milyonluk nüfusunun 10 milyonundan fazlasının Kürt kökenli olduğuna ve bu kişilerin Türk hükümeti, iş dünyası ve sanayisine entegre olarak, yüksek pozisyonlara atandıkları ve bu alanlarda büyük katkılar yaptıklarına işaret edilen açıklamada, Türkiye'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile de olumlu ilişkiler ve yakın ekonomik iş birliği kurduğu vurgulandı.

 

 

BÜTÜN KÜRTLER PKK BAĞLANTILI YPG'Yİ DESTEKLEMİYOR

Açıklamada, dünyadaki on milyonlarca Kürdün PKK'dan ayrı tutulması gerektiğine işaret edilerek, "Suriye'deki bütün Kürtler, PKK bağlantılı YPG'yi desteklemiyor. Bu nedenle Türkiye, en başından beri ABD'nin YPG güçlerini desteklemesi, eğitmesi ve bunlara silah vermesine yönelik yanlış kararına, kararlılıkla karşı çıkıyor." değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'nin, şu an aralarında Arap, Türkmen ve Kürtlerin bulunduğu yaklaşık 3 buçuk milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığına ve bu Kürtlerin bir kısmının PKK/YPG tarafından zorla yerinden edildiğine işaret edilen açıklamada, "Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin de belgelediği üzere, Suriye'deki iç savaş boyunca binlerce Suriyeli Kürt, DEAŞ'ın zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığındı." ifadeleri kullanıldı. 

WASHİNGTON GEREKLİ ADIMLARI ATMALI

Açıklamada, Türkiye ve ABD'nin, DEAŞ ile mücadelede yaptığı iş birliğinin memnuniyetle karşılandığına işaret edildi.

ABD ve Türkiye'nin, Suriye'de savaşı bitirecek ve DEAŞ'ı tamamen temizleyecek bir demokratik geçiş için kapsamlı bir stratejik çerçeve oluşturulmasına çalışması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Washington, NATO müttefikinin (Türkiye) makul ve açık ulusal güvenlik endişelerine yanıt vermek için gerekli adımları atmalıdır. Ankara, ABD siyasi sisteminin nasıl işlediğini göz önüne almalıdır. Suriye'de ortak güvenlik çıkarlarına dayanan bir iş birliği, DEAŞ'ın ortadan kaldırılması ve hayati önemdeki Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesinde yapıcı ve belirleyici rol oynayabilir." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

0
 • u mustafa

  6 ay önce Şikayet Et Ey ABD birgün gelecek bu teröritlere verdiğiniz rahat destekten dolayı yargılanacaksınız. İnşaallah o günleride görürüz.
  Toplam beğeni
 • Çiçek

  6 ay önce Şikayet Et Biz Türkiye de yani kürtler yani adıyaman malatya kars kayseri batman diyarbakır siirt ve diğerleri hem kürdüm hem türküz yani hepimiz laz çerkez zaza roman alevi göçmen biriz Allahın izniyle hem türküz hem lazız hem zazayız hem cerkez hem roman hepimiz türküz Allahın izniyle demem o ki hepimiz müslüman ız en önemlisi bu bence herşeyden önemlisi iman sonumuz kara toprak RABBİM iman. Nasip etsin.AMİN bu kefereler bizi bölmek için her pis isi yapıyor
  Toplam beğeni
 • Saim çakır

  6 ay önce Şikayet Et Katil amerika pkk ve pyd verdiğiniz silahlarla en çok kürt ve Müslümanı öldüren ülke katil amerikadır şimdi çıkmışlar laf kalabalığı yaparak Kürtleri haklarını sözde savunuyorlarmış bu bir iki yüzlülüktür katil amerikanın tek derdi para petroldür.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.