Haber 7

MİKC 40 bin savaşçıyı devreden çıkaracak

Moro İslami Kurtuluş Cephesinin (MİKC) Bangsamoro Organik Yasası (BOL) onaylandıktan sonra Bangsamoro İslami Silahlı Güçlerinin (BIAFF) 40 bin savaşçısını devreden çıkaracağı bildirildi.
GİRİŞ 13.01.2019 01:00 DÜNYA
Metin Boyutu
MİKC 40 bin savaşçıyı devreden çıkaracak

MİKC'in Kuzeydoğu Mindanao Cephesi Komutanı Jannati Mimbantas, Manila Times'a verdiği demeçte, hükümetin ve MİKC'nin, müzakere barış panellerinin, bağımsız uluslararası izleme ekibi tarafından gözlemlenecek "uluslararası devre dışı bırakma zümresi (IDB)" oluşturduğunu ifade etti.

'TÜRKİYE YÖNETECEK...'

 

Mimbantas, uluslararası tarafta yer alan üyeler olarak Türkiye'nin, Brunei ve Norveç ile 7 üyeli IDB'yi yöneteceğini, General Reynaldo Abu ve Dr. Mario Abuja'nın hükümet adına, Jannati ve Jack Abbas'ın ise MİKC adına IDB'de yer alacağını belirtti.  

YASA ONAYLANDIKTAN SONRA DEVREDEN ÇIKARACAK

MİKC'in, yasa onaylandıktan sonra 40 bin savaşçıyı devreden çıkaracağını ve devre dışı bırakma işleminin üç aşamada gerçekleştirileceğini ifade eden Mimbantas, çeşitli silahlar dahil MİKC savaşçılarının yüzde 30'unun, BOL onaylandıktan hemen sonra devrede dışı bırakılmasının birinci aşamayı oluşturduğunu bildirdi.

İkinci aşamanın, Filipin Ulusal Polisi denetiminde Bangsamoro Polisi'nin kurulmasından sonra yapılacağını belirten Mimbantas, bu aşamada savaşçıların ve çeşitli ateşli silahların yüzde 35'inin devre dışı bırakılacağını kaydetti.

 

Mimbantas, üçüncü aşamanın, her iki tarafın da tüm anlaşmalarının tam olarak uygulandığını beyan ettiği bir çıkış belgesi imzalamasıyla gerçekleşeceğini belirtti.

Mimbantas, son devre dışı bırakmanın, 2022'de organik yasa tam olarak uygulandıktan sonra yürürlüğe girebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

8
 • çakır

  6 ay önce Şikayet Et bosnadan myammardan dersini almayan müslümanlar, yazık size
 • izzet

  6 ay önce Şikayet Et 1946 da işgalci Amerika yönetimi Hıristiyanlara bırakıp çekilince olanlar oldu ve 120.000 Müslüman katledildi akıl almaz vahşetlere maruz kaldı .bu gün 10 milyonu aşkın Müslümanı silahsızlandırmak akla ziyandır .Türkiye buna asla rıza göstermemeli
 • Hakkı

  6 ay önce Şikayet Et Müslümanları silahsızlandırıp silahsızlandırıp kesiyorlar umarım Myanmardaki aynı hataya düşülmez.
  Toplam beğeni
 • hakan

  6 ay önce Şikayet Et Silahsizlanma hiç iyi bir fikir diyil. Yarın müslümanlara karşı yeni bir hamle olursa o zaman ne olacak. Qaröntör kim. Türkiye bu konuda aciz kalır. Çünki o sular bizim sular diğil. Bir zamanlar Irakda da ehli sünnet qrupların silahsızlanmasına gidildi. Türkiye de bunda bir rol aldı. Amma yine sonra bir tarafdan Amerika, daha sonra IŞİD sonra da şiiler başımıza bela oldu.
 • Hasan

  6 ay önce Şikayet Et Mikc islamcı bir direniş örgütü keske filipinler ordusunu silahsizlandirsaydik
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.