Haber 7

Yemen'de ABD desteği: Katliam pilotlarını eğitti!

ABD Savunma Bakanlığınca ordunun Yemen'deki iç savaşta koalisyona sadece havadan yakıt ikmali ve insansız hava araçları ile keşif desteği verdiği söylenmesine karşın ABD Hava Kuvvetlerine ait belgelerde ABD ordusunun Birleşik Arap Emirlikleri'nde koalisyon kuvvetlerine hava saldırısı eğitimi verdiği de belirlendi.
GİRİŞ 18.01.2019 09:00 DÜNYA
Metin Boyutu
Yemen'de ABD desteği: Katliam pilotlarını eğitti!

Binlerce sivilin öldüğü, milyonlarcasının da kıtlıkla karşı karşıya kaldığı Yemen'deki iç savaşta ABD'nin rolünün derinliği ortaya çıkıyor. 

 

 

Amerikan Yahoo News haber platformunun "Bilgi Edinme Hakkı" kapsamında elde ettiği belgede ABD Merkez Hava Kuvvetleri Komutanlığı (AFCENT), BAE'deki AFCENT'e bağlı Hava Muharebe Merkezi'nin "Hava Kuvvetleri Kurumsal Mükemmeliyet Ödülüne" aday gösterildi.  

Bu duruma gerekçe olarak Yemen'deki savaşa katılan pilotların eğitiminin gösterilmesi dikkati çekti. 

 

 

Belgede, "Birliğin savaş uçağı personeli BAE'nin F-16 pilot eğitim programını ilerletti: 3 pilot 243 eğitim sortisi/323 saat yaparak 4 eğitmen ve Yemen'deki savaşa derhal sevkedilen 29 savaş pilotu eğitti." ifadelerine yer verildi. 

Amerikan pilotlarının BAE pilotlarına ABD'deki "Red Flag" hava tatbikatına gelirken eşlik ettiği aktarılan belgede, "6 BAE F-16 uçağına Red Flag'a gelirken eşlik edildi 150 havacı bu zorlu tatbikatta Yemen'deki operasyonlara hazırlandı." değerlendirmesinde bulunuldu. 

Belgede 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında BAE ve diğer Arap ülkeleri ile 50'den fazla hava ve füze harp eğitimi verildiğine de işaret edildi.

Yorumlar

8
 • Ertuğrul

  9 ay önce Şikayet Et Bea ahir zamanın Müslüman görünen ateist şeytanlaşmış münafık bir millet
  Toplam beğeni
 • Murat

  9 ay önce Şikayet Et Dünya nın neresinde bir haksızlık olursa kesin orda büyük şeytanın parmağı var Allah Amerika ve Sudileri kahr etsin
  Toplam beğeni
 • vatandaş

  9 ay önce Şikayet Et Durup dururken Yemen niye böyle önemli olsun ki? Demekki eski teknoloji ile saptanamayan bir zenginliği var ki, zulüm ve gözyaşı oraya da gitti. Allah yar ve yardımcıları olsun.
  Toplam beğeni
 • kaptan

  9 ay önce Şikayet Et YEMEN savasi abd nin islam cografyasinda ki bir diger senaryolarindan birisi suud ve bae it leri büyük itrail e hizmet ediyor yemen direnis ciler e omuzdan firlatilan roketler verilmeli havada olan suud bae itrail yada abd ucagi ne olursa hedef yapsinlar
  Toplam beğeni
 • petrolcu...

  9 ay önce Şikayet Et bu dünyada yalnız siz huzurlu olun, rahat yaşayın, zengin olun, yiyici olun... hazineleriniz tıkabasa dolu olsun, altın tabaklardan yiyin, elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmayın... bir gün son nefes ve ölüm sizi de bulacak. sonra da hesab... cehennem bunlara şaka gibi geliyor, bir daha dirilmek yok diyorlar belki de...
  Toplam beğeni
  • sionist avcısı

   9 ay önce Şikayet Et sence cehennemin varlığını kabul etseler bunlarınyapabilecek gücü kendilerinde bulabilirlermi.?
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.