Haber 7

Bu başarı senin Türkiye! ATAK'lar kısa listeye kaldı

Türkiye'nin taarruz ve taktik keşif helikopteri T129 ATAK, Güney Kore deniz piyadeleri saldırı helikopteri programında kısa listeye kaldı.
GİRİŞ 09.02.2019 17:27 DÜNYA
Metin Boyutu
Bu başarı senin Türkiye! ATAK'lar kısa listeye kaldı

Türkiye'nin taarruz ve taktik keşif helikopteri T129 ATAK, Güney Kore'nin 2021 yılında kurulacak Deniz Piyadeleri Hava Komutanlığı'na 24 adet helikopter alımı kapsamında başlatılan Güney Kore deniz piyadeleri saldırı helikopteri ihale programında ilk 5'e kaldı.

 

Türkiye'nin T129 ATAK helikopterinin yer aldığı kısa listedeki diğer modeller ise, ABD’li AH-1Z, AH-64E ve S70i ve Güney Kore'den MUH-1 helikopteri oldu.

Geçtiğimiz yıl Pakistan ile yapılan 1 buçuk milyar dolarlık 30 adetlik T129 ATAK taarruz helikopter satış anlaşması ile Türkiye tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatına imza atmış ve Pakistan'ın ilk T129 ATAK helikopterinin üretimine başlanmıştı.

 

Yine geçtiğimiz yılın aralık ayında Filipinler Hava Kuvvetleri'nin 24 adet silahlı hafif saldırı helikopterinin satın alınmasını öngören Saldırı Helikopteri Edinme kapsamında T129 ATAK taarruz helikopterinin ilk 5'e kaldığı bildirilmişti.

YERLİ ATAK KÜRESEL PAZARI ZORLUYOR

Zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilmiş tasarımıyla "T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri", yeni nesil görev ve silah sistemleri ve sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleriyle küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Yorumlar

7
 • akıncı

  6 ay önce Şikayet Et patates soğan biber domates fiyatları bunlar ufak mevzular. devletimiz büyüktür bu konuyu çözmesini bilecektir. zamlar da aynı keza.
  Toplam beğeni
 • Bozkurt

  6 ay önce Şikayet Et Darısı Altay Tankinin uretimine
  Toplam beğeni
 • Misafir

  6 ay önce Şikayet Et Çok şükür burda patetes soğancılar yok burda yorum yapanlar hep ülkesinin menfatini isteyen yorumcular var çok şükür
  Toplam beğeni
 • diyarbakır türkmen

  6 ay önce Şikayet Et Masallah Allah yardım etsin
  Toplam beğeni
 • Misafir

  6 ay önce Şikayet Et Motor konularını çözersek ne uçaklar, gemiler, helikopterler, tanklar ve füzeler yaparız. Allah’ ım yardım etsin milletimize, gelecek bizim!
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.