Haber 7

Trump'tan İlhan Omar açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Müslüman Kongre üyesi İlhan Omar'ın İsrail lobisinin ABD'de Kongre üzerindeki etkisi üzerine yaptığı yorumlara sert tepki gösterdi.
GİRİŞ 12.02.2019 06:31 DÜNYA
Metin Boyutu
Trump'tan İlhan Omar açıklaması

Başkan Trump, Texas eyaletinde düzenleyeceği mitinge giderken uçakta konuştu.

 

Trump, bir soru üzerine "Bence o (İlhan Omar) kendisinden utanmalı. Berbat bir açıklamaydı ve özrün de yeterli olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Kongreye giren ilk başörtülü Müslüman kadın unvanını taşıyan Omar, hakkındaki anti-semitizm suçlamalarına karşılık Twitter'dan açıklama yapmıştı. Amerikalı Yahudilerden özür dileyen Omar, İsrail'in ABD'deki lobicilik faaliyetlerinin göz ardı edilmemesi uyarısında bulunmuştu.

 

Anti-semitizmin gerçek olduğunu belirterek, bunu kendisine öğreten Yahudi arkadaşlarına teşekkür eden Omar, "Amacım Yahudi seçmenlerimi ve Amerikalı Yahudileri kırmak değildi. Kimliğim üzerinden bana saldıranlardan da beklediğim gibi her zaman geri adım atmaya ve eleştiri yoluyla düşünmeye istekli olmalıyız. Bu sebeble net bir şekilde özür dilerim." ifadesini kullanmıştı.

"LOBİLERİN PROBLEMLİ ROLÜNÜ VURGULAMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Omar, lobi yapan firmaların ABD siyasetine verdiği zarar konusundaki sözlerinin ise arkasında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetmişti:

"Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC), Ulusal Tüfek Derneği (NRA) veya fosil yakıt endüstri lobilerinin siyasetimizdeki problemli rolünü vurgulamaya devam edeceğim. Çok uzun zamandır devam eden bu konuyu dikkate almalıyız."

ABD Temsiciler Meclisinin ilk başörtülü Müslüman kadın üyesi unvanını alan Omar, inancı sebebiyle hakaret ve eleştirilere maruz kalmış, son olarak Cumhuriyetçi Senato lideri Senatör Kevin McCarthy tarafından anti-semitizm ile suçlanmıştı.

Omar ise McCarthy'i İsrail lobilerinden para almakla suçlamıştı. Omar'ın bu ifadesini anti-semitizm olarak değerlendiren birçok Cumhuriyetçi kongre üyesi Omar'a tepki göstermiş, Demokrat Temsilciler Meclisi lideri Nancy Pelosi başta olmak üzere Demokrat siyasetçiler de Omar'ın özür dilemesini istemişti. 

Yorumlar

5
 • Şaban

  8 ay önce Şikayet Et Dinlerine ve peygamberlerine savaş açan Yahudileri severler ama Müslümanları sevmezler. Çünkü islamı inkar etme noktasında birleşiyorlar, bu onları birbirine dost yapıyor. Küfür kardeşliği.
 • Hakan

  8 ay önce Şikayet Et Yav bi omurgali olun be
 • bundan

  8 ay önce Şikayet Et rüşvetçiliğin anti semizim ile ne alakası var? konuyu oraya çekmek semirirken basılmaktan daha iyi tabi.
 • Maserati

  8 ay önce Şikayet Et Ulan başlarına bir şey gelse babanız için ananız için bu kadar hassas davranmazsınız bu siyonist sevgisi ve aşkı nereden geliyor ey Trump denen siyonist kuklası ve hempaları
 • Tufan

  8 ay önce Şikayet Et Ne demiş de özür dileyecek adi trump. Özürde yetmez senin gibi kendini yahudiye peşkeş mi çekecek? Olmuşsunuz 10 milyon yahudinin oyuncağı hala konuşuyor deyyus adi.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.