Haber 7

NATO'dan Fırat'ın doğusu açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.
GİRİŞ 12.02.2019 14:09 DÜNYA
Metin Boyutu
NATO'dan Fırat'ın doğusu açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika'nın başkenti Brüksel'de 13-14 Şubat'ta yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi bir açıklama yaptı.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'den çekilme kararı sonrası Türkiye ile ABD heyetlerinin sürekli temas halinde olmalarından ve bu süreçte iş birliği yapmalarını desteklediğini söyleyen NATO Genel Sekreteri, "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum. ABD ve Türkiye'nin NATO toplantılarındaki ikili görüşmelerde Suriye'de iş birliğini geliştirmeyi ele aldıklarını görüyoruz. Bunun yarınki toplantıda da olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

RUSYA'YA INF SUÇLAMASI

 

 

ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) tek taraflı olarak çekilme kararını destekleyen Stoltenberg, Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçladı. Stoltenberg, ABD'nin anlaşmadan çekilmek için 6 ay süresi bulunduğunu ve Moskova için bu sürenin son şans olduğunu vurgulayarak, savunma bakanlarının toplantıda Rusya'ya karşı ne gibi önlemlerin alınabileceğini görüşeceğini kaydetti.

Genel Sekreter Stoltenberg, INF'nin yanı sıra yarın görüşülecek diğer konular arasında Afganistan, Irak ve Kosova'daki NATO misyonlarının durumu, NATO-Avrupa Birliği (AB) iş birliği, müttefiklerin savunma harcamaları ve külfet paylaşımı gibi başlıklar bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde NATO'ya katılım protokolü imzalayan Makedonya'yı toplantıda Savunma Bakanı Radmila Sekerinski temsil edecek.

Yorumlar

13
 • Destan

  8 ay önce Şikayet Et Sen abd nin sozcusumusun.
 • yallah şöför

  8 ay önce Şikayet Et nato boşu boşuna herkesi soyuyor. nato kapatılmalıdır.
  Toplam beğeni
 • yerli uretim

  8 ay önce Şikayet Et iyi de sanane bundan. Bos laf pesinde kosmayin
  Toplam beğeni
 • öten horoz

  8 ay önce Şikayet Et turkiye natodan cikmamalidir. dogu bati arasinda kopru olmalidir.
  Toplam beğeni
 • AÇI

  8 ay önce Şikayet Et Her lafları alavere dalavere
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.