Haber 7

Rusya'dan bomba hamle! İnterneti kesecekler

Rusya, siber tehlikeler karşısında oluşabilecek risklerin belirlenebilmesi için ülkedeki küresel internet bağlantısını bir süreliğine kesmeyi planlıyor.
GİRİŞ 13.02.2019 03:04 DÜNYA
Metin Boyutu
Rusya'dan bomba hamle! İnterneti kesecekler

Rus RBK ajansının resmi makamlara dayandırdığı haberine göre, Rusya’ya yönelik internet üzerinden olası küresel tehditlere karşı bir dizi önlem alınacak.

 

 

Söz konusu önlemlerin belirlenmesi için bazı denemelerin yapılacağına işaret edilen haberde, bu denemelerden birinin de Rusya’nın küresel internetle bağlantısının kesilmesi olacağı vurgulanıyor.

Deneme kapsamında Rus vatandaşları ve kurumları arasında paylaşılan verilerin, uluslararası internette dolaşıma girmeden ülke içerisinde tutulması hedefleniyor.

 

 

Kremlin böylelikle, ülkede interneti küresel internet sağlayıcılardan bağımsız bir şekilde çalışacak hale getirerek olası siber saldırılardan korunmayı planlıyor.

Ancak bazı uzmanlar, söz konusu girişimin başarıya ulaşması halinde, ülkedeki internet sansürünün Çin'de olduğu gibi “katı” bir hale geleceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Rusya, internetin “yerelleştirilmesi” için yaklaşık 20 milyar rublelik bir bütçe ayırırken, internet kesilerek yapılacak deneylerin 1 Nisan’dan önce gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yorumlar

15
 • heval

  6 ay önce Şikayet Et yeni ağ yapıları oluşmalı, tabi ki ağ yazılım ve protokollerde öyle. mevcut küresel ağlar siyonizme hizmet ediyor.
 • Adem

  6 ay önce Şikayet Et Bazıları, bizde de interneti keselim demiş. Uluslararası ticaretlerimizi ilişkilerimizi sms ile mi yapacağız? Sizin bu dediğiniz, kimseye muhtaç olmadan kendi kendine yeten bir ülke olduğumuzda olabilir belki.
 • Takfişi bitirişi

  6 ay önce Şikayet Et Çekiyorum modemin fişini.. kafam rahat.. yok virüs varmış.. yok siber saldırı yapacaklarmış..
 • demir

  6 ay önce Şikayet Et rusya kendi facebook unu yaparak facabook u kapatmış amaç kendi vadandaşının bilgisini amerikalılara israillilere vermemek. adamlar siber anlamda teknoloji anlamında kendilerini 15 yılda geliştirdiler. Bu internet olayı da çok mantıklı akıllıca denenmesi gereken bir senaryo.
  Toplam beğeni
 • Emrah Ç.

  6 ay önce Şikayet Et Çok yerinde bir çalışma inşallah en kısa zamanda bizde de yapılır. Bütün internet ağının sadece ABD üzerinden geçmesi çok sakıncalı bir durum. Her türlü manipülasyona açık.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.