Haber 7

ABD'den Türkiye ile kriz çıkartacak yeni F-35 adımı! Harekete geçtiler

ABD Temsilciler Meclisi, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatının önünde engel çıkartacak yeni bir tasarı daha sundu.
GİRİŞ 15.05.2019 18:03 DÜNYA
Metin Boyutu
ABD'den Türkiye ile kriz çıkartacak yeni F-35 adımı! Harekete geçtiler

ABD Temsilciler Meclisi'nin Tahsisat Komitesi, 690 milyar dolarlık savunma harcamaları yasa tasarısının ilk versiyonunu yayımladı. Tasarıda Türkiye'yi de ilgilendiren bir madde var. 5. nesil savaş uçağı F-35'ler ile ilgili bu madde, ABD'deki F-35'lerin Türkiye'ye teslimatında kamu bütçesinden yararlanmasını yasaklıyor.

 

 

Söz konusu maddenin de içinde bulunduğu tasarı yasalaşırsa, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatında yakıt veya pilotlar için harcama yapılması engellenmiş olacak.

ONAY SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK

 

 

Komite'nin F-35'ler ile ilgili hazırladığı tasarının yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi'nde ardından Senato'da onaylanması gerekiyor. İki tarafında onayı alındıktan sonra yasa tasarısı ABD Başkanı Donald Trump'a gönderilecek. Trump'ın imzalaması durumunda ise yasa tasarısı yasalaşmış olacak.

Trump'tan Türkiye'yi kızdıracak F-35 kararı! İmzalayıp o tarihi verdi

TRUMP'IN F-35 KARARI

Daha önce kısaca CAATSA olarak bilinen yani "ABD'nin Düşmanlarıyla Yaptırımlarla Mücadele Etme Yasası" çerçevesinde hazırlanan torba kanun, Trump tarafından onaylanmış ve F-35'lerin Türkiye'ye iadesi Kasım ayına kadar ertelenmişti.

Yorumlar

64
 • kaan

  3 ay önce Şikayet Et uçak diye satacağınız çöpleriniz sizin olsun , füze alımında geri atacaksak nerede kalır bizim hakim devlet anlayışımız, kendi çıkarından başkasını düşünmeyen abd nin dayatmaları yine kendisine zarar verecek , yıllarca müttefiklik yalanıyla ülkemiz üzerinden çevre ülkelere ayar üzerine ayar çektiler yeter artık.
 • Ccc

  3 ay önce Şikayet Et Kafire oyuncak olmuşuz adamlar bizimle topun oynuyo bir oraya bir buraya sonunda bizi vuracaklar irana sahip çıkın
  Toplam beğeni
 • Osmanlı Torunu

  3 ay önce Şikayet Et Düşmanlarıyla ha, bizi düşman gören müttefik böyle oluyormuş demek ki, ben diyorum ki, incirlik, kürecik, kesecik, göçmen kartı, başka sözüm yok....
  Toplam beğeni
 • ihsan

  3 ay önce Şikayet Et bizde incirlik üssünü kapatalım tehdide tehdit
  Toplam beğeni
 • ihsan

  3 ay önce Şikayet Et su 57 var daha güçlü
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.