Haber 7

Erdoğan'a saldıracaklardı! Yunanistan'dan skandal karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017'deki Yunanistan ziyareti öncesi Erdoğan'a saldırı planladıkları iddiasıyla Atina'da yakalanan 9 DHKP-C'li serbest bırakıldı.
GİRİŞ 15.05.2019 13:18 DÜNYA
Metin Boyutu
Erdoğan'a saldıracaklardı! Yunanistan'dan skandal karar

Başkent Atina'da çeşitli evlere düzenlenen baskınlarda yakalanarak tutuklanan 9 kişinin davası Atina Üç Üyeli Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

 

 

Mahkeme, tüm sanıkların "terör örgütüne üye olmak" ve "silah ve patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından beraatine karar verdi.

Öte yandan, sanıklardan 6'sı "hafif silah ve maytap bulundurmak" ve "sahte evrak" suçlarından 2 yıl 7 ay hapis ve para cezasına çarptırıldı. Söz konusu kişilerin 5'inin cezası tecil edildi.

 

 

Sanıklar arasında, 2013'te AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı saldırılarının faili olan, ardından mühimmat yüklü bir botun Sakız Adası'ndan Türkiye'ye geçirilmesine ilişkin Yunanistan'da yakalanan Hasan Biber'in cezası ise tecil edilmeyerek para cezasına çevrildi.

Kasım sonunda Atina'da üç hücre evine düzenlenen operasyonla yakalanan DHKP-C üyeleri, "patlayıcı madde ve silah bulundurmak", "terör örgütü üyesi olmak" ve "sahte belge bulundurmak" suçlamalarıyla tutuklanarak mahkemeye çıkarılmıştı.

Terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda, bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlayıcı madde ve sahte kimlik de ele geçirilmişti.

Türkiye, sanıkların iadesini talep etmiş, ancak Yunan yargısı iade taleplerini reddetmişti.

Yunan basınındaki haberlerde, örgüt üyelerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2017'deki ziyaretinde saldırı hazırlığı içerisinde olduklarına yönelik bulgular bulunduğu ifade edilmişti.

Yorumlar

35
 • C.Türk

  3 ay önce Şikayet Et Sıkıysa Erdoğana Saldırsınlar! yoksa Türkiyede Dhkp-c Destekcilerinden (Onlar biliyorlar kendilerini) Diyetini Çıkartırız!!.Nokta
 • Evlad-ı Fatihan

  3 ay önce Şikayet Et Allah ın yarattığına laf edemem lakin;bunlar insanlıktan çıkıp şeytanlaşmış.Tiplere , sıfatlara bak meymenet yok.Yüce Allah bunları ıslah etsin,fırsat vermesin....Amin.
 • Talha

  3 ay önce Şikayet Et Abi tiplere bak ya
 • fikret boduroğlu

  3 ay önce Şikayet Et erdoğan a niye saldırsınlar.
 • Vatandaş

  3 ay önce Şikayet Et Yunanistan terör örgütlerine kamplarda eğitim veren ülke. Fetö, Pkk, Dhkpc,Mlkp de (teröristler için güvenli olan) bu ülkeye sığınıyor. Yunanistan'ın bu kararı şaşırtıcı değil.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.