Haber 7

NASA'dan tarihi karar! Trump tepkisiyle alay konusu oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'nu 2020'nin başında turizme açacağını duyurdu.
GİRİŞ 08.06.2019 09:15 DÜNYA
Metin Boyutu
NASA'dan tarihi karar! Trump tepkisiyle alay konusu oldu

NASA'dan yapılan yazılı açıklamada, NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nu 2020'nin başından itibaren "30 güne kadar özel astronot misyonlarına" açacağı kaydedildi.

 

 

Yılda en fazla iki özel seyahat yapılabileceğine işaret edilen açıklamada, her bir yolculuğun kişilere yaklaşık 60 milyon dolara mal olacağı vurgulandı.

NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

TRUMP'TAN NASA'YA TEPKİ

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) 2024'te Ay'a gidiş projesini Twitter'dan eleştirerek "Bunu 50 yıl önce yaptık. Mars dahil (ki Ay da onun bir parçası) yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar" açıklamasında bulundu.

Ancak ABD liderinin bu açıklaması kafaları karıştırdı.

Trump’ın bu çıkışının NASA Genel Müdürü Jim Bridenstine'nin Washington'da düzenlenen Uluslararası Uzay Kalkınma Konferansında yaptığı "Başkanın ilk talimatı "Ay'a geri dönüyoruz" oldu" şeklindeki açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti.

TRUMP KENDİSİYLE ÇELİŞTİ

Trump'ın bu çıkışıyla daha önce uzay ve NASA konusunda yaptığı açıklamalarla çeliştiği dikkatlerden kaçmadı.

Geçen ay NASA'nın 21 milyar dolarlık bütçesine 1,6 milyar ek yapıldığını duyuran Trump, "Benim yönetimim altında NASA'yı yine çok iyi bir yere taşımak için restore ediyoruz ve Ay'a geri dönüyoruz, daha sonrası ise Mars" şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

AY'I MARS'IN PARÇASI OLARAK TANIMLADI

Trump'ın Twitter paylaşımında Ay'ı Mars'ın parçası olarak tanımlaması da sosyal medyada alay konusu oldu.

Trump'ın bu ifadesiyle Ay'ın Mars'a gidiş için kalıcı bir üs olmasını kastettiği yorumları da yapıldı.

Yorumlar

2
 • Adanalı

  4 ay önce Şikayet Et Ayda hayat yok,su yok,canlı yok.marsta hayat var,su var,canlı var,insanlar var.bazı zekası yetmeyenlerin,bu yazıma itiraz etmesine gerek yok.ve biz kim Mars kim edebiyatı yapmayada gerek yok
  Toplam beğeni
  • Mali

   4 ay önce Şikayet Et Adananın etranını kazıp komplen denizden denize kanal açalım. Gerçek bi Ada olsun. Gören bi desin Ada naaa
 • zeki Alperen

  4 ay önce Şikayet Et Aç kalacaklarının ilanıdır! Nereden kazanacaklarını artık şaşırmış durumdalar. Beter olsunlar. İnşALLAH.
  Toplam beğeni
  • nuri

   4 ay önce Şikayet Et Nasa bilimi birakip turizm isine baslamis. Amerikanin ekonomik batisinin habercisi bu.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.