Haber 7

Haaretz: Türkiye'nin F-35 alamaması İsrail'in çıkarına

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, S-400'ler üzerinden ABD ile Türkiye arasında yaşanan F-35 krizine dair bir analiz yayımladı. Krizi İsrail açısından ele alan gazete, Türkiye'nin projedeki önemini vurgulayarak, jetlerin teslimatının durdurulması halinde Ankara'nın Ortadoğu'daki statüsünün etkileneceğini ve bu sebeple İsrail için de gelecekteki "potansiyel tehlikelinin" ortadan kaldırılmış olacağını yazdı.
GİRİŞ 12.06.2019 16:24 DÜNYA
Metin Boyutu
Haaretz: Türkiye'nin F-35 alamaması İsrail'in çıkarına

Haber7 / Dış Haberler Servisi

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, mevkidaşı Hulusi Akar'a yazdığı mektubunda, 31 Temmuz'a kadar Rusya'dan alınan S-400'lerin satışından vazgeçilmemesi durumunda, Türkiye'ye karşı ciddi adımlar atmayı düşündüğünü ve ABD'de F-35 eğitimi alan personelin sınır dışı edileceğini yazmıştı.

 

 

Hulusi Akar'a özel F-35 mektubu: Haberiniz olsun, ülkeden göndereceğiz

Bu açıklamalardan sonra Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, "Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşları durduruldu. Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" açıklamasını yaparak ABD'nin kararını duyurmuştu.

 

 

ABD, Türk pilotların F-35 eğitimlerini durdurdu

HAARETZ: ABD BU KARARI ALIRSA İSRAİL İÇİN POTANSİYEL "TÜRKİYE TEHLİKESİ" ORTADAN KALKACAK

İsrail'in dünyada da bilinen saygın gazetelerinden Haaretz, ABD ile Türkiye arasındaki krizi İsrail açısından değerlendirdi. Yaşanan gerilimi aşama aşama anlatan gazete, ABD'nin F-35'leri vermemesi durumunda, Türkiye'nin Ortadoğu'daki statüsünün etkileneceğini ve İsrail için de gelecekteki "potansiyel tehlikenin" ortadan kaldırılmış olacağını yazdı.

HAARETZ: SATIŞ DURDURULSA İSRAİL'DE KİMSE ÜZÜLMEZ

ABD'nin satışı durdurması halinde "İsrail'de buna kimsenin üzülmeyeceğinin" aktarıldığı analizde, "İsrail'in perspektifinden bakıldığında, Türkiye'ye jetlerin arzının durdurulması kötü bir gelişme olmaz" denildi.

HAARETZ: TÜRKİYE'NİN PROJEDEKİ ROLÜNÜ İSRAİL ÜSTLENEBİLİR

Analizin devamında ise, Türkiye'nin projedeki konumu, üstlendiği görevler ve katkısı hatırlatıldı. Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılması durumunda, Türk firmalarından boşalacak üretim alanını İsrail firmalarının doldurabileceği kaydedildi.

Türkiye'nin F-35'lerine sürpriz talip: ABD bize satsın

TÜRKİYE'NİN F-35'LERİNE POLONYA TALİP OLMUŞTU

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimden faydalanmak isteyen Polonya, Türkiye'nin F-35'lerine talip olmuştu.

İKİ ÜLKE DE ABD'Yİ TEHDİT ETTİ

Defence News'in haberine göre, proje ortağı olan iki ülkenin, F-35'lerde kullanılan Autonomic Logistics Information System-ALIS'de (Otonom Lojistik Bilgi Sistemi) yaşadıkları endişe sebebiyle ABD'yi projeden çekilmekle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Haberde bu ülkelerin kim olduğu belirtilmezken, ABD'nin zamanında partner kaybetmekle karşı karşıya kaldığı belirtildi. 2019 yılının başınnda bunu engelleyen SDM (Egemen Veri Yönetimi) sistemi geliştirilip ortak ülkelerce kullanılmaya başlanmıştı.

ALIS NEDİR?

Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) ile F-35 uçaklarının tüm bilgileri ABD'de ve jetleri üreten Lockheed Martin şirketinde toplanıyor. Mevcut durumda F-35 uçağı uçuran ülkelerin ihtiyacı olan tüm lojistik destek ABD'den sağlanıyor. F-35 uçağı üretimi ve kullanan ülke sayısı yeterli düzeye geldiğinde, ülkeler arasında kurulması planlanan sistemde yine ana üs ABD olacak. Farklı ülkelerdeki F-35 birliklerinde ve ikmal depolarında stoklanan parçalar, yine ABD şirketinin kontrolündeki ülkeler arasında transfer edilecek.

Yorumlar

127
 • muammer

  4 ay önce Şikayet Et sonunda bize savaş uçağıda yaptıracaklar az biraz zamana ihtiyaç var
  Toplam beğeni
 • pet shop

  4 ay önce Şikayet Et Kına ihracatı çalışmaları nasıl gidiyor isra-el'e !
  Toplam beğeni
 • isimsizler

  4 ay önce Şikayet Et sunlara bak hele hala anlamadinizmi artik gücümüz var ve bizde yine rusyadan aliriz sorun yok
  Toplam beğeni
 • E.K

  4 ay önce Şikayet Et Gel İsrail gel sende gel
  Toplam beğeni
 • gökhan ay

  4 ay önce Şikayet Et Abd istediği an f35 leri düşürür.yazılımsal olarak mümkün.yerli olmayan her silah patates olur.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.