Haber 7

Barzani’nin oğluna kritik görev!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, hükümeti kurma görevini Mesrur Barzani'ye verdi.
GİRİŞ 12.06.2019 17:53 DÜNYA
Metin Boyutu
Barzani’nin oğluna kritik görev!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, bölgesel meclis tarafından oy çokluğuyla başbakan adayı gösterilen Mesrur Barzani'yi kabineyi kurmakla görevlendirdi.

 

 

IKBY'DE NEÇİRVAN VE MESRUR BARZANİ DÖNEMİ

IKBY'deki 111 sandalyeli mecliste dün 97 vekilin katılımıyla düzenlenen olağan oturumda yapılan oylamada, eski IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) başbakan adayı Mesrur Barzani, 87 oy alarak yeni hükümeti kurmak için aday gösterilmişti.

 

 

Halihazırda IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarlığı görevini yürüten Mesrur Barzani'nin bir ay içinde hükümeti kurması gerekiyor.

MESRUR BARZANİ KİMDİR?

Eski IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani, Erbil'in Balekeyeti bölgesinde 1969'da doğdu.

Washington'daki Amerikan Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden 1997'de mezun olan Mesrur Barzani, ardından aynı üniversitede barış ve kriz çözümü alanında yüksek lisansını tamamladı.

Siyaset hayatına 1999'da KDP politbüro üyesi olarak başlayan Mesrur Barzani, 2012 yılından bu yana bölgedeki istihbarat servisi olarak bilinen IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarlığı görevini yürütüyor.

KDP'nin güçlü olduğu Duhok kentinde Amerikan Kürdistan Üniversitesini kuran Mesrur Barzani, özellikle IKBY'de Kurmanci lehçesinin konuşulduğu Bahdinan olarak tabir edilen bölgede güçlü bir tabana sahip.

İstihbaratçı kimliğiyle tanınan ve görevi gereği kameraların önüne pek çıkmayan Mesrur, güvenlik dosyasını elinde bulundurmasından dolayı "KDP'nin kara kutusu" olarak da biliniyor.

Kürtçenin yanı sıra iyi derecede İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Barzani, 4 çocuk babasıdır.

Yorumlar

11
 • Momedo

  4 ay önce Şikayet Et Abd ve israil yakın ilişki kuruyor biz neden kuramıyoruz. İlişkilerle aayın alıyorlar biz bu stratejileri neden yapamıyoruz. Abd israil ingiltere fransa rusya hatta çib bile bunu yapıyor. Biz komşumuzla daha diyalog yapamıyoruz. Sıkıntılarımız var sorunlarımız tmm ama illa karşılıklı mendeaatlerle bizlerde bu türk ilişkiler kurabilimeliyiz belki zamanla daha barışık kardeşler bile olabiliriz.güven verelim güvenilir olalım cesaret verelim destek bulalım.eyalet olarak tanıyalım abd çin 10larca eyalet leri var osmanlı dada oleydi.
  Toplam beğeni
 • aynen

  4 ay önce Şikayet Et ordaki yasayan musluman kurtler hala uyanamadilarmi barzaninin bir yahudi hizmetcisi oldugunu hala gormuyorlarmi
 • hemmet

  4 ay önce Şikayet Et Amerikan uşakları anonim şirketi başına CİA ajanı...
  Toplam beğeni
 • hemmet

  4 ay önce Şikayet Et Amerika'da okumuşsa, mesele bitmiştir. Başımız ağrımaya devam edecek, demektir.
  Toplam beğeni
 • Ceto

  4 ay önce Şikayet Et Barzaniler kürt değil yahudidir. Abdülhamit bunların dedeleri hahamdı onu sürgün etti. Kürdüz diye yalan söylüyorlar.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.