Haber 7

Trump'tan Polonya ve F-35 açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD'nin bu ülkedeki asker sayısını artıracak yeni savunma anlaşmasını imzaladı. Trump, 'Polonya'nın ABD'den 30'dan fazla F-35 savaş uçağı sipariş ettiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını' dile getirdi.
GİRİŞ 13.06.2019 00:54 DÜNYA
Metin Boyutu
Trump'tan Polonya ve F-35 açıklaması

Trump ile Duda, Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşmenin ardından basına açık olarak ABD'nin bu ülkedeki asker sayısını artıracak yeni savunma anlaşmasını imzaladı.

 

 

Anlaşmanın imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenleyen iki lider, başta ABD-Polonya ilişkileri olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu.

TRUMP'IN AÇIKLADIĞI İLAVE ASKER SAYISI DEĞİŞTİ

 

 

Toplantıdan kısa süre önce aynı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 'Polonya'ya ilave 2 bin asker göndermeyi görüştüklerini' kaydeden Trump, ortak basın toplantısında ise anlaşmada 'bu ülkeye geçici olarak bin civarında asker göndereceklerinin' yazılı olduğunu açıkladı.

POLONYA 30'DAN FAZLA F-35 UÇAĞI ALACAK

Trump ayrıca, Polonya'nın ABD'den 30'dan fazla F-35 savaş uçağı sipariş ettiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Bununla birlikte, 1 adet F-35'in Beyaz Saray üzerinde alçak uçuş yaptığı, gösteriyi Trump ve Duda'nın birlikte izlediği belirtildi.

ABD Başkanı, Polonya'nın Amerikan firmalarından ilave 8 milyar dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz alma konusunda da mutabakata vardığını açıkladı.

Söz konusu yeni anlaşmalarla iki ülke arasındaki iş birliğinin önemli şekilde artacağını kaydeden Trump, NATO şemsiyesi altında güçlü bir Polonya'nın ittifakın geleceği için değerli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Duda'nın "Rusya'yı dost mu düşman mı olarak görüyorsunuz?" şeklindeki bir soruyu geçiştirmesi üzerine Trump, "Umarım Polonya'nın Rusya ile harika ilişkileri olur. Umarım bizim de Rusya ile iyi ilişkilerimiz olur" değerlendirmesini yaptı.

Polonya Devlet Başkanı Duda daha önce, ülkesinde daimi bir Amerikan üssü açmayı ve bu üsse "Fort Trump" adını vermeyi teklif ettiklerini açıklamıştı.

NATO KARARDAN MEMNUN

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin Polonya'da askeri mevcudiyetini arttırma kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Bu, ABD'nin Avrupa güvenliğine olan kararlı bağlılığını ve transatlantik bağların sağlamlığını ortaya koymaktadır." açıklamasında bulundu. 

Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, NATO'nun halihazırda Polonya'da güçlü bir mevcudiyeti bulunduğunu anımsattı.

NATO'nun yakın zamanda ABD güçlerinin Polonya'ya yerleştirilmesini desteklemek amacıyla 269 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldığını kaydeden Stoltenberg, ABD'nin Polonya'daki askeri mevcudiyetini artırma kararının ittifakın savunma ve caydırıcılığına katkı sağlayacağının altını çizdi.

"Bu, ABD'nin Avrupa güvenliğine olan kararlı bağlılığını ve transatlantik bağların sağlamlığını ortaya koymaktadır" ifadelerini kullanan Stoltenberg, ABD'nin kararının, NATO'nun uluslararası yükümlülükleriyle de uyumlu olduğunu belirtti.

Yorumlar

5
 • sedat

  4 ay önce Şikayet Et Atatürk ün istik bal göklerdedir dediği bakışı bir asır sonra anlayan insanlar işte ibretlik resim.
 • Hacivat

  4 ay önce Şikayet Et Sayin Trump polonyada parami varki senden f35 alacak askerlerinide gönderdin polonyayi korumaya kimden koruyacan rusya dan mi bir savas ciksa av 1 günde yerle bir olur 12 bin nükleer silah la dünya lideri rusyayi kim durdura bilirki ab sana güveniyor yari yolda birakma sakin savasta
  Toplam beğeni
 • Analız

  4 ay önce Şikayet Et Bunlar buyuk bır carpısmanın hazırlıkları
  Toplam beğeni
 • Ismail

  4 ay önce Şikayet Et Bir dusman yarat ve korkudan somurmeye devam et
  Toplam beğeni
 • Denklem

  4 ay önce Şikayet Et Bu F35 ler ancak gösteri uçuşu yapar. Tüm kontrolü ABD elinde senin istediğin zaman kapatıverecekler.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.