Haber 7

ABD: Kararlıyız! Böyle bir trajedi bir daha asla yaşanmayacak!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Srebrenitsa soykırımının 24. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'Avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır' dedi.
GİRİŞ 11.07.2019 20:12 DÜNYA
Metin Boyutu
ABD: Kararlıyız! Böyle bir trajedi bir daha asla yaşanmayacak!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

 

"KARARLIYIZ! BÖYLE BİR TRAJEDİ BİR DAHA ASLA YAŞANMAYACAK"

Amerikan halkının soykırımda öldürülen masum insanların anılmasında Bosna halkının yanında olduğunu vurgulayan Pompeo, şunları kaydetti:

"Adalet aramaya devam edenlerin yanındayız. Hala nihai dinlenme yerlerini bekleyenler de dahil olmak üzere, tüm mağdurların itibarını taçlandırmaya çalışanlara yönelik desteğimizi teyit ediyoruz. Geçmişteki trajik olaylar, bize daha iyi bir gelecek için birlik içinde çalışma ihtiyacını hatırlatıyor. ABD, Bosna Hersek halkının sarsılmaz bir ortağı olmaya devam ediyor. Bugün hayatını kaybedenleri andığımız gibi, bölge genelinde barış ve refahın sağlanması konusundaki taahhüdümüzü ve böyle bir trajedinin bir daha asla yaşanmayacağına ilişkin kararlılığımızı vurguluyoruz. Avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır."

SREBRENİTSA'DA NE OLMUŞTU?

 

 

Ülkenin doğusundaki Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

8 BİN 372 BOŞNAK SİVİLİ HUNHARCA KATLETTİLER

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda hunharca katletti ve toplu mezarlara gömdü.

ULAŞILAN CESETLER HER YIL 11 TEMMUZ'DA TOPRAĞA VERİLİYORLAR

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Aradan 24 yıl geçmesine rağmen binin üzerinde soykırım kurbanının cesedine ise hala ulaşılamadı.

Yorumlar

87
 • Vurkırezgec

  3 ay önce Şikayet Et Müslümanlar bir birini öldürsün diye uçaklar ile silah taşıyan bunlar değil mi, başta Abd ve fransa sömürücü asalaklar.
  Toplam beğeni
 • kayra-keskin

  3 ay önce Şikayet Et ortadoğuda ırak ve suriyede iki milliyona yakın ınsan katledildi ve birleşmiş milletler seyretmekten başka hiç birşey yapmadı
  Toplam beğeni
 • Abdülbari

  3 ay önce Şikayet Et Biraz utanın, bir daha asla böyle bir soykırım olmayacak diyor ABD Suriye'de, Irak'ta,Afganistan'da insan bırakmadınız. Katliam makinası oldunuz.
  Toplam beğeni
 • MUHSİN OSMANOĞLU

  3 ay önce Şikayet Et abd ye inanmayın filistin,libya,ırak,suriye bunların sözlerine inanmayınhaber bile yapmayın phalen pkk ya devam eden desteklerini ama hiç unutmayın
  Toplam beğeni
 • Ufuk

  3 ay önce Şikayet Et Birdahaki yaşanmayacak derken ne demek istedin anlamadım.ırakta.suriyede.libyada Afganistan’da,şimdi İran’ı hedefledin,oyuna getirebilseydim Türkiye’yi hedefe koymuş ve yüzbinleri öldürecektiniz.sizmi.sözünüzün birhükmü yok.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.