Haber 7

BM'den uyarı: Ülkeler adım atmazsa felaketle sonuçlanır

Birleşmiş Milletler (BM), İran'a ait gemilerin, Basra Körfezi'nde İngiliz petrol tankerini durdurma girişimi iddialarının ardından bölgede olası bir krizin felaketle sonuçlanacağı uyarısında bulundu.
GİRİŞ 11.07.2019 21:55 DÜNYA
Metin Boyutu
BM'den uyarı: Ülkeler adım atmazsa felaketle sonuçlanır

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, İran'a ait gemilerin Hürmüz Boğazı'nda İngiliz petrol tankerini durdurma girişimi iddialarını değerlendirdi.

'UMARIZ TÜM ÜLKELER BUNU ÖNLEYECEK ADIMLAR ATAR'

 

Genel Sekreter Antonio Guterres'in Körfez'deki tüm taraflara defalarca gerilimi artıracak her türlü adımdan kaçınılması ve en yüksek seviyede itidal gösterilmesi çağrısı yaptığını hatırlatan Haq, “Bölgede olası bir çatışma felaketle sonuçlanır, umarız tüm ülkeler bunu önleyecek adımlar atar.” dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı'nda görev yapan savaş gemisi HMS Montrose'un, "British Heritage" adlı İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışan 3 İran teknesini uyardığını açıklamıştı. İngiliz savaş gemisinin, İran tekneleri ile petrol tankerinin arasına girerek duruma müdahale ettiği kaydedilmişti.

İran ise Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini durdurma girişiminde bulunduğu iddialarını yalanlamıştı.

 

 

İran Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan açıklamada, "Basra Körfezi'nde devriye görevini icra eden Deniz Kuvvetlerinin son 24 saat içinde herhangi bir yabancı gemiyle karşılaşmadığı" belirtilmişti.İNGİLTERE ALARMA GEÇTİ

İngiltere, İran'ın Hürmüz Boğazı'nda bir İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışmasının ardından İngiliz gemilerine yönelik tehdit seviyesini yükseltti.

İngiliz basınına göre, Ulaştırma Bakanlığı Hürmüz Boğazı'nda seyreden petrol tankerleri ve diğer gemilere yönelik tehdit seviyesini, durumun "kritik" olduğunu gösteren 3'e çıkardı.

GEMİNİN KAPTANI TUTUKLANDI

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi, Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle alıkoyduğu petrol tankerinin kaptanını tutukladı.

İNGİLTERE İRAN PETROL TANKERİNİ ALIKOYMUŞTU

İngiliz donanması geçen hafta Cebelitarık'ta Suriye’ye petrol taşıdığı iddia edilen İran bandıralı bir tankerin alıkonulmasına dahil olmuştu.

İngiltere'ye bağlı olan İspanya'nın güneyindeki Cebelitarık özerk yönetimi İran tankerinin Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu açıklamıştı.

İran, "Grace 1" adlı tankerin alıkonulmasının İngiltere için "sonuçları olacağı" uyarısında bulunmuştu.

Cebelitarık'ta mahkeme geçen hafta aldığı kararla İran tankerinin 14 gün daha alıkonulabileceğine hükmetmişti.

Yorumlar

27
 • zafer

  3 ay önce Şikayet Et ingiltere el koyunca bm den tıs yok ,ikiyüzlülüktür bu
  Toplam beğeni
 • Salih

  3 ay önce Şikayet Et Ah İran ! Yıllarca Müslüman düşmanlığı yaptın, sırf şiayı yaymak için yapmadığın fitne kalmadı, Müslümanların sevgi ve muhabbetine muhatap olan sahabeye ağır sözler sarfettin. Kuzey İranda o kadar Türkü şia belasına bulaştırdın... İsrail'e attığın bir çakıl taşı bile yok ama çok Müslüman kanı döktün... Allah seni ıslah etsin.. Kutsal kitabımızda :"İşte kazandıkları (günahları)ndan ötürü zâlimlerden bir kısmını diğer bir kısmının peşine böyle takarız." (Enâm 6/129) buyurulur... Kimsenin ettiği yanına kar kalmaz..
  Toplam beğeni
 • Kdks

  3 ay önce Şikayet Et İranın arkasındayız kalleşlere inat
  Toplam beğeni
 • gökhan ay

  3 ay önce Şikayet Et Bu einstein teorisidir.dünyayı uluslar üstü tek devlet yönetmeli.içte bağımsız dışta bağımlı devletler.bu üst akıl israil dir.
  Toplam beğeni
 • hak

  3 ay önce Şikayet Et BM sömürgecilerin koruması....
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.