Haber 7

Terör örgütü PKK'nın bayrağını paylaşan Cansu Özdemir yargılanacak

Sol Partili Cansu Özdemir, Almanya'da yasaklı PKK bayrağının göründüğü bir fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaştığı için yargı önüne çıkacak.
GİRİŞ 20.07.2019 13:18 DÜNYA
Metin Boyutu
Terör örgütü PKK'nın bayrağını paylaşan Cansu Özdemir yargılanacak

Hamburg Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir, Almanya'da yasaklı olan terör örgütü PKK bayrağının göründüğü bir fotoğrafı Twitter'da paylaştığı için hâkim karşısına çıkacak. Sol partili Özdemir'in yargılanacağı davanın görülmesine ekim ayı sonunda Hamburg-Altona İdare Mahkemesi'nde başlanacak.

 

 

Özdemir, Kasım 2017'de sosyal medya hesabında, "PKK yasağı kaldırılırsın" ifadelerine yer vererek, PKK'nın bayrağının göründüğü bir fotoğraf paylaşmıştı.

DW Türkçe'nin haberine göre paylaşımı nedeniyle 1500 euro tutarında para cezasına çarptırılan, bu cezayı temyize götüren Cansu Özdemir bu nedenle hâkim karşısına çıkacak.

 

 

BİR YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

PKK, AB terör örgütleri listesinde yer alıyor ve 1993 yılından bu yana Almanya'da yasaklı. Alman dernekler yasası, yasaklı örgütlerin sembol ve bayraklarının paylaşılmasını yasaklıyor. Mahkeme sözcüsü bu suçu işleyenlerin bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği bilgisini paylaştı.

Hakkında başlatılan hukuki süreç üzerine Twitter hesabından 9 Mart 2018 tarihinde bir açıklama yapan Özdemir, Almanya'nın 1993 yılından bu yana yürürlükte olan yasakların kapsamını genişlettiğini, "Kürtlere ve Kürtlerin direnişiyle dayanışma gösterenlere yönelik baskıların yoğun bir şekilde arttığını" söylemişti.

"PKK'yı bir terör örgütü olarak görmüyorum" ifadelerine yer veren Özdemir, "Sözlerimin arkasındayım! PKK bir terör örgütü değildir, bu nedenle paylaşımımın arkasındayım" görüşünü ifade etmişti.

Yorumlar

14
 • Poyrazim59

  1 ay önce Şikayet Et Bunun gibi çiğ süt emmiş kişileri bir ömür Türkiye topraklarına ayak bastırmayacaksın.. kani bozuklar..
  Toplam beğeni
 • Cengaver

  1 ay önce Şikayet Et Pkk bayrağı değil Pkk paçavrası
  Toplam beğeni
 • MUSTAFA...

  1 ay önce Şikayet Et cezalar cok hafıf 1 yıl ne be dalgamı gecıyorsunuz mılletten SEHİTLERIN KEMIKLERINI SIZLATMAYIN
  Toplam beğeni
  • Ziop99

   1 ay önce Şikayet Et Helal olsun Almanya, orada halen hukuk varmış.
  • ömer

   1 ay önce Şikayet Et şu haberleri okuyup yorum yapın kardeşim okumaktan acizsiniz yahu
  • vatansever

   1 ay önce Şikayet Et Olay Almanya da olmuş Almanya yargılayacak . Neyi hafif bize düşmanlar ama en az 1 yıl ceza isteniyor . Bizde ise serbest
   Toplam beğeni
 • ugur btn

  1 ay önce Şikayet Et Yakın bir tarihte sizinde canınızı yakacak bu katiller,ozaman ağlamayın
  Toplam beğeni
 • Mehdi

  1 ay önce Şikayet Et Ozaman benim işçi gibi çalısan Türküm şehit edilsin yeterki siz gülün diye mi??? Çok geç kalınmış bir tepki yıllarca beslediniz Rabbim ya size ya bize
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.