Haber 7

'İdam cezasına çarptırılan Türk arı firar etti!'

İngiltere "Türk" arı konusunda alarma geçti. Bir İngiliz turistin bavulunda Dalaman'dan gelen arının, bölgedeki arı türlerine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yakalanıp öldürülmesine karar verilmişti. Ancak "Türk" arı, Toy ailesinin serasında yaptığı kozaları bırakıp kayıplara karıştı.
GİRİŞ 31.07.2019 12:19 DÜNYA
Metin Boyutu

İngiltere basınının, "kaçak yolcu" ve "Türk arı" olarak bahsettiği osmia avosetta türü arının, İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı tarafından "virüs taşıyor olabileceği veya yerel arıları rekabette yenebileceği" endişesiyle yok edilmesi kararı alınmıştı.

 

 

Daily Mail gazetesi haberi, 2003 yapımı S.W.A.T. (Özel Tim) isimli aksiyon filmine gönderme yaparak, "SWAT timini çağırın, Türk arının yok edilmesine karar verildi" başlığıyla geçmişti.

 

 

Kararın ardından Türk arı, kozalarını Toy ailesinin bahçesinde bırakarak kayıplara karıştı.

Telegraph haberi, "İdam cezasına çarptırılan Türk arı firar etti" başlığıyla duyurdu.

Amelia Toy yaşananları şöyle anlattı: "Ulusal Arı Birimini Türk arının etrafta dolaştığı ile ilgili bilgilendirmiştim. Arının fotoğraflarını çekip yollamıştım. Bunun üzerine bize arıyı öldürmemizi tavsiye ettiler. Anneme, 'Arıyı yakalayın ve dondurun' dediler. Ama arı ortaya çıkmadı ve biz de yakalayamadık."

Arıyı yakalayabilselerdi öldüreceklerini söyleyen Toy, "Arıyı öldürmek kulağa çok kötü geliyor ama bize tavsiye edilen buydu." dedi.

Sonrasında tavsiye edilen üzerine arının 4 adet kozasını bir kutuya koyan Amelia Toy, "Cuma günü sabah birkaç kere uğradı. Ama o zamandan beri Türk arıyı görmüyoruz. Bunu birime söyledim. Onlar da sonrasında ne yapacaklarına karar vereceklerini ilettiler." dedi. 

İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı yaşananları teyit etti. 

Osmia avosetta türü arılar, renkli ve benzersiz kozalarıyla tanınıyor. Duvarcı arılardan olan "Türk" arı, yalnız çalışmayı seviyor. Diğer arı türlerine nazaran bağımsız olan Türk arı, işçi arılara ihtiyaç duymuyor.

Yorumlar

88
 • ibrahim

  2 ay önce Şikayet Et Son dakida Türkiye ingiltereye nota verdi
 • Saka

  2 ay önce Şikayet Et Ne la bu komedi filmimi
 • krl

  2 ay önce Şikayet Et aferin la ari kacmak en mantiklisi ari bile bu kan emicileri sevmedi gordugune sok vur kac yap ulkene gelene kadar.
  Toplam beğeni
 • kral

  2 ay önce Şikayet Et Arılar kraliçesiz yapamaz. Nerdesin elizabeeettt misafirimiz var...:))))))))))))
  Toplam beğeni
 • Sengul

  2 ay önce Şikayet Et Adamlar bizden nasıl korkuyorsa artık arımız bile onları ayağa kaldırmaya yetti
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.