Haber 7

'Elektrik süpürgesi' demişlerdi, 1,2 milyar $ yatırdılar

Bulgaristan'ın, 8 adet Lockheed Martin F-16 Blok 70 savaş uçağı ve ilgili teçhizat için ABD'ye 1,2 milyar dolar ödediği bildirildi.
GİRİŞ 14.08.2019 06:31 DÜNYA
Metin Boyutu

Bulgaristan Savunma Bakanlığı'nın 8 adet Lockheed Martin F-16 Blok 70 savaş uçakları ve ilgili teçhizat için ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansına (DCSA) 1,2 milyar dolar transfer ettiği bildirildi.

 

 

Bakanlık konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, "Bu adımla, Bulgar tarafı, Bulgar Hava Kuvvetleri için yeni bir tür savaş uçağı edinme projesi kapsamında imzalanan sözleşmelerdeki taahhüdünü yerine getirdi" denildi.

Geçtiğimiz ay hükümet, Bulgar Hava Kuvvetleri'nin emekli olan MiG-29 jetleri filosunun yerini almak üzere 8 adet F-16 jetinin satın alınması için uzun süredir beklemekte olan anlaşmayı onayladı.

 

 

Bulgaristan hizmet ömürlerini tamamlayan Mig-29 ve Mig-21 uçaklarını F-16 ile değiştirmeyi planlıyor. 8 Adet F-16'nın ise 2023 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Bulgaristan Rönesansı'nın Alternatifleri Partisi (ABV) Başkanı Rumen Petkov, konuya ilişkin geçtiğimiz aylarda "Bize dünyanın en pahalı elektrik süpürgesini satmaya çalışan ABD, elini cebimize daldırmak istiyor" yorumunu yapmıştı.

Yorumlar

9
 • Şükrü

  4 ay önce Şikayet Et Sağ hoş olalım onlarında 10-15 sene sonra heykellerinide görürüz yol kenarlarında. Mesela Plevnede, Şumnuda, Rusçukta. Kırcaali de zaten var bir Rus malı "mig"lerden
  Toplam beğeni
 • oflu

  4 ay önce Şikayet Et kendin yapamazsan dun rusya bugun abd somurur......bu is boyle...SILAH NAMUS GIBIDIR BASKASININ SILAHI ILE SAVASAMAZSIN
  Toplam beğeni
 • lazo

  4 ay önce Şikayet Et bulgaristan da o kadar para var mı?
  Toplam beğeni
 • adilce

  4 ay önce Şikayet Et abd küresel bir mafya
  Toplam beğeni
 • Tuzla

  4 ay önce Şikayet Et Türkler sizi iskal edecek biz sizi koruyacağız demişlerdir onlarda korkudan almıştır
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.