Haber 7

Canlı yayında Kur'an-ı Kerim için akılalmaz sözler

İngiltere'de aşırı sağ Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) yeni lideri Richard Braine, Kur'an-ı Kerim'in kamusal alanda dağıtılmasının yasaklanmasını önerdi.
GİRİŞ 14.08.2019 09:34 DÜNYA
Metin Boyutu
Canlı yayında Kur'an-ı Kerim için akılalmaz sözler

İngiliz Sky News televizyonuna konuşan Richard Braine, "Kur'an-ı Kerim'in şiddeti teşvik ettiğini" iddia ederek İngiltere'de son yıllarda meydana gelen terör saldırılarını İslam'a bağladı.

 

Braine, Kur'an-ı Kerim'in kamusal alanlarda dağıtılmasıyla ilgili de "Bunun yasa dışı olup olmadığına bakmamız gerekiyor. Çünkü yasalarımız, şiddetin teşvikini yasaklıyor. O nedenle bu konuyu düşünmeliyiz" dedi.

Öte yandan The Guardian gazetesinin haberine göre, Braine, katıldığı bir seçim kampanyası toplantısında da İslam'ı "yabancı bir ideoloji" diye nitelendirerek geçen ay hapse mahkum edilen İslam karşıtı Tommy Robinson'ın "siyasi tutuklu" olduğunu ileri sürdü.

 

ÜÇ YILDA 6. LİDER

Braine, hafta sonunda tamamlanan seçimde, UKIP'ın son üç yıldaki 6'ncı lideri seçilmişti.

Lider değişiklileri, UKIP'in en yüksek profilli lideri Nigel Farage, 2016 referandumunda Brexit kararının alınmasının ardından "misyonunu tamamladığını" belirterek, liderlikten istifa etmesiyle başlamıştı.

Farage, geçen yıl partinin İslam karşıtlığına kaydığına işaret ederek, üyelikten de ayrılmıştı.

UKIP, eylülde gerçekleştirdiği son kongresinde, İslam karşıtı politikalar içeren bir manifesto yayımlamıştı. Manifestoda, Müslümanlara özel hapishaneler açılması, göçmenlere yönelik güvenlik incelemelerinin sıkılaştırılması ve ülkedeki ırkçılık karşıtı yasaların kaldırılması isteği yer almıştı.

İSLAM KARŞITI AKTİVİST ROBİNSON, GENEL BAŞKAN DANIŞMANLIĞINA GETİRİLMİŞTİ

Parti, geçen ay yapılan duruşmada, hakkında yayın yasağı bulunan bir davada yargılanan ve "azınlık mensubu sanıkların kimlik bilgilerini paylaşmaktan" suçlu bulunarak 9 ay hapse mahkum edilen İslam karşıtı aktivist Tommy Robinson'ı da genel başkan danışmanlığına getirmişti.

UKIP, 2015 genel seçiminde yüzde 12,6 oy almış ancak parlamentoya bir milletvekili sokabilmişti. Oyu, 2017'de yapılan erken seçimde yüzde 1,8 düşen parti, parlamentoda hiç sandalye kazanamadı.

Parti, önceki hafta tek milletvekilliği için yapılan ara seçimde de yüzde 0,76 oyla sonuncu geldi.

Yorumlar

5
 • süleyman

  4 ay önce Şikayet Et şiddetin başı dinsizlerdir. Abd ingiltere lanetli israil gibi
 • Yakup

  4 ay önce Şikayet Et Asil şiddeti sizin gibi zavallılar çıkarıyor da bunu göremeyecek kadar amasınız
  Toplam beğeni
 • ümit*korku

  4 ay önce Şikayet Et seni değil kamusal hiçbir alanda görmek istemiyorum, beni şiddete teşvik etme kaybol
 • ameleteam

  4 ay önce Şikayet Et Şimdi bu herif de aynı ırkçı Alman Partisinin başkanı gibi müslüman olur da o zaman anlar ne halt yediğini...
 • dede korkut

  4 ay önce Şikayet Et "brain" (beyin) olmadığından zavallının adı "braine" olmuş
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.