Haber 7

Ruhani: Basra Körfezi'nde güvenlik için yabancı güçlere gerek yok

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, Basra Körfezi’nin güvenliği için yabancı güçlere ihtiyaç olmadığını belirtti.
GİRİŞ 14.08.2019 13:27 DÜNYA
Metin Boyutu
Ruhani: Basra Körfezi'nde güvenlik için yabancı güçlere gerek yok

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, körfezde yaşanan son gelişmeleri Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirdi. Basra Körfezi'ne sınır olan ülkelere de seslenen Ruhani, ''İran İslam Cumhuriyeti, Basra Körfezi’ne kıyısı olan ülkelerle birlikte, daha önce de yaptığı gibi körfezin güvenliğini sağlamaya hazır'' dedi. Körfezdeki ülkelerin diyalog yoluyla güvenliklerini koruyabileceklerini vurgulayan Ruhani, ABD eylemlerinin sonuçsuz olacağını, bölgedeki ülkelerin tarih boyunca komşu olduğunu ve bunun devam edeceğini söyledi.

BÖLGEDEKİ SAVAŞIN ESAS SEBEBİ İSRAİL'DİR

İsrail’in körfezde planlanan askeri misyona katılacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Ruhani, ''İsrail, eğer başarabilirse kendi güvenliğini sağlasın. Onların olduğu her yerde terör ve güvensizlik vardır. Bölgedeki savaşların sebebi İsrail'dir'' dedi.

 

 

Yorumlar

3
 • Ottomaanse

  4 ay önce Şikayet Et Yok olursun Israël bitersin!!!!!
 • Eren

  4 ay önce Şikayet Et Bu körfezin asıl adı "Fars Körfezi"dir. Türkiye bu körfezi "Basra Körfezi" olarak isimlendiren tek ülkedir. Madem Türkiye bu kadar İrana kol kanat olup uluslararası platformda İranı destekliyor, o zaman bu körfezin ismini de İranın istediği doğru şeklinde kullansın.
  Toplam beğeni
  • 7777777

   3 ay önce Şikayet Et başka koç,ne istersin.acem kurnazı bunlar,türkiye amborgaya karşı İran'ı destekleyen nadir bir ülkeydi.ama onlar çok artislik yaptılar reise.şii mollalar
 • lmoıug

  4 ay önce Şikayet Et doğru söze ne denir haklı iran
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.