Trump'tan gerilimi arttıracak çağrı! 'Evinize dönün'

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ABD üzerinden yıllarca büyük miktarda para “kazandığını” ve “çaldığını” savunarak, 'Bu nedenle, (Çin'deki) büyük Amerikan firmalarımıza, şirketlerini evlerine (ABD'ye) getirmeleri ve ürünlerini artık ABD'de üretmeleri de dahil olmak üzere, bir an önce Çin'e bir alternatif aramaya başlamalarını söyledik.' açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 23.08.2019 19:44 GÜNCELLEME 23.08.2019 19:45 DÜNYA
Trump'tan gerilimi arttıracak çağrı! 'Evinize dönün'
Trump'tan gerilimi arttıracak çağrı! 'Evinize dönün'

Trump, Çin'in 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe gümrük vergisini yüzde 5 ya da yüzde 10 oranında artırmayı planladığını açıklamasının ardından, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Çin'e yüklendi. 

 

 

"BUNA İZİN VERMEYECEĞİM"

ABD'nin uzun yıllardır Çin üzerinde trilyonlarca dolar kaybettiğini savunan Trump, "Onlar (Çin), yılda milyarlarca dolar değerindeki  fikri mülkiyetimizi çaldı ve bunu sürdürmek istiyorlar. Ben buna izin vermeyeceğim!" ifadesini kullandı. 

 

 

Trump, ABD'nin Çin'e ihtiyaç duymadığını, hatta onlar olmadan daha iyi olacaklarını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"Yıllar yılı devasa miktardaki para Çin tarafından ABD'den kazanıldı ve çalındı, bu durmalı. “Bu nedenle, (Çin'deki) büyük Amerikan firmalarımıza, şirketlerini evlerine (ABD'ye) getirmeleri ve ürünlerini artık ABD'de üretmeleri de dahil olmak üzere, bir an önce Çin'e bir alternatif aramaya başlamalarını söyledik."

ÇİN'İN GÜMRÜK VERGİLERİNE MİSİLLEME MESAJI

Çin'in 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe gümrük vergisini yüzde 5 ya da yüzde 10 oranında artırma adımına da gün içinde yanıt vereceklerini belirten Trump, bunun ABD için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi. 

Trump, ayrıca Fed Ex, Amazon, UPS ve ABD Posta Ofisi gibi kuruluşlara da Çin'den ya da başka bir ülkeden "fentanil" isimli ilacı taşımamaları konusunda emir verdiğini ve bu ilacın ABD'de yılda 100 bin kişinin ölümüne yol açtığını belirterek, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in kendisine "ABD'ye fentanil satmayı durduracağını" söylediğini ancak bunu yapmadığını anımsattı. 

ABD'nin, hükümetinin son 2 buçuk yılda elde ettikleri kazançlarla, Çin'den çok daha büyük olduğunu vurgulayan Trump, bunun böyle sürmesini sağlayacaklarını belirtti. 

ÇİN VE ABD ARASINDA GÜMRÜK VERGİSİ GERGİNLİĞİ

Trump, "ticaret savaşları" tartışması devam ederken, ay başında 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıklamıştı.

Çin de ABD'nin bu kararına misilleme yapacağını duyurmuştu. Bunun ardından bugün Çin Maliye Bakanlığı, 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe, gümrük vergisini yüzde 5 ya da yüzde 10 oranında artıracaklarını duyurmuştu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 21 TÜMÜ
 • ABD Çin 5 ay önce Şikayet Et
  Al birini vur ötekine
  Cevapla
 • HIRSIZ abd 5 ay önce Şikayet Et
  DÜNYANIN EN BÜYÜK HIRSIZI abd denen eşkiya devlettir. son olarak gözünü VENEZUELLA petrollerine dikti ama yedirmediler.
  Cevapla
 • hashuskav 5 ay önce Şikayet Et
  abd firmaları kapitalist canavarlar iş ve işçi maliyetleri bakımından kazanclarını 100 katladılar. sen canavar firmalar dan kaybettiğin kacancı iste de gör o koltukta kaç dakika bırakırlar seni...
  Cevapla
 • yani 5 ay önce Şikayet Et
  islama düşman olan tüm herkesi ALLAH kahru perişan etsin......
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  çin e hırsız demiş. tencere dibin kara, seninki herkesden kara. dünyada sömürmediğiniz petrol ve yer alyı kaynaklarını çalmadığınız ülke var mı merak ediyorum. mahsuni şerifin türküsü var 'bana dönek demiş itin birisi' diye. tam da abd için yazılmış.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR