ABD'ye resti çekti! Baskı siyasetini terk et!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin savaş yanlılarını bir kenara bırakması ve maksimum baskı siyasetini terk etmesi gerektiğini söyledi.

GİRİŞ 11.09.2019 11:55 GÜNCELLEME 11.09.2019 11:58 DÜNYA
ABD'ye resti çekti! Baskı siyasetini terk et!
ABD'ye resti çekti! Baskı siyasetini terk et!

Başkent Tahran'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Ruhani, nükleer anlaşma ve ABD'nin politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

ABD'nin baskılarını artırması durumunda "direniş yolunu" tercih edeceklerini söyleyen Ruhani, "ABD, savaş isteğinin ve savaşı savunanların bir faydasının olmadığını anlamalıdır. ABD, savaş yanlılarını bir kenara bırakmalı. Savaş ve maksimum baskı siyasetini terk etmelidir." ifadelerini kullandı.

İran'ın barışçıl nükleer teknolojiden yararlanmak istediğini ve nükleer anlaşmada "taahhüde karşılık taahhüt mantığını benimsediklerini" aktaran Ruhani, şöyle devam etti:

 

 

"Onlar taahhütlerine uyarsa biz de uyarız, onlar eksik uygularsa biz de aynısını yaparız. İran'ın üçüncü adımı en önemli adım olarak sayılmaktadır ve önceki iki adımla kıyaslanamaz. Gerekirse gelecekte yeni adımları da atacağız." 

Ruhani, ağır baskı altında oldukları bir süreçte bazı aşırılık yanlılarına ve halka zarar veren yollara itibar edilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Halkımız yeterince sıkıntı ve zorluk yaşamaktadır. Makul olmayan yolların izlenerek halkın daha fazla problemle karşı karşıya kalmasına izin verilmemelidir." diye konuştu. 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 0
  • isbay 5 ay önce Şikayet Et
    ah iran vah iran hiç güven vermiyorsun... onsekiz tane adamını bombayla öldüdü israil gıkın çıkmıyor.. abd ye de boş konuşuyorsun... Bir sağlam durabilsen islam alemi için daha iyi olur belki...
    Cevapla
  • cemil 5 ay önce Şikayet Et
    onsekiz adamı kimmiş yalana bak hele ama israil generali ciple havaya uçması güneş gibi gerçek
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR