Haber 7

İlk Gripen savaş uçaklarını törenle teslim aldılar

İsveç merkezli SAAB firması, Brezilya Hava Kuvvetleri için üretmiş olduğu ilk JAS-39 Gripen-E savaş uçağını, geçtiğimiz gün İsveç’in Linkoping şehrinde düzenlenen törenle teslim etti.
GİRİŞ 11.09.2019 15:42 DÜNYA
Metin Boyutu
İlk Gripen savaş uçaklarını törenle teslim aldılar

SAAB, Brezilya ile 2014 yılında; ilgili sistemler, destek ve ekipman da dahil olmak üzere Brezilya Hava Kuvvetleri için 36 Gripen E / F’nin geliştirilmesi ve üretilmesine ilişkin yaklaşık 4 milyar dolar bedelinde bir anlaşma imzalamıştı. SAAB, yaklaşık on yıl boyunca uygulanacak kapsamlı bir teknoloji programı ile Brezilya yerel havacılık endüstrisinin gelişimini içeren Brezilya Gripen programını, ulusal ortakları aracılığıyla sürdürüyor. Bu kapsamda Brezilyalı teknisyen ve mühendislerin de katılımlarıyla üretilen ilk Gripen-E savaş uçağı, 10 Eylül 2019 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

İsveç’teki üretim faaliyetlerine Brezilya ekibinin katılımı, SAAB tarafından Brezilya’ya kazandırılacak teknoloji transferinin bir parçasıdır ve üretim faaliyetlerinin Brezilya’da yürütülmesi için gerekli pratik bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır. 2021’den başlayarak, 15 uçağın komple montajı Brezilya’da başlayacak. İki kişilik Gripen F’nin geliştirilmesi, Brezilya’nın Gavião Peixoto kentindeki Gripen Tasarım ve Geliştirme Ağı’ndaki kapsamlı çalışmalarla halihazırda ilerlemektedir. Gripen F teslimatlarının 2023’te başlaması bekleniyor.

 

 

Yorumlar

1
  • Isa

    6 gün önce Şikayet Et Gripen en iyi ucaklardan biri
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.