Haber 7

Türkiye'nin hamlesi Netanyahu'yu sıkıştırdı! 5 ülkeden ortak açıklama

Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, Batı Şeria, Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzey kıyılarının muhtemel ilhakına yönelik açıklamadan derin endişe duyduklarını belirtti.
GİRİŞ 13.09.2019 19:46 DÜNYA
Metin Boyutu
Türkiye'nin hamlesi Netanyahu'yu sıkıştırdı! 5 ülkeden ortak açıklama

Avrupa Birliği’nin (AB) 5 önde gelen üye ülkesi; Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadine ilişkin ortak açıklama yaptı.

 

 

Ortak açıklamada, "Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, Batı Şeria, özellikle Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz'in kuzey kıyılarının muhtemel ilhakına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor. Bu açıklama gerçekleşirse, uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Beş ülkenin, taraflardan, 1967 sınırlarına göre iki devletli çözüm ihtimalini tehlikeye sokan uluslararası hukuka aykırı hareketlerden uzak durmalarını istemeyi devam edeceği belirtilen açıklamada, "Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, İsrail'in güvenlik hakkını tanıyor ve Gazze'den İsrail'e yönelik son saldırıları şiddetle kınıyor" ifadelerine de yer verildi.

 

 

İLK TÜRKİYE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Netanyahu'nun ilhak açıklamasına ilk Türkiye tepki göstermişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Seçim öncesi her türlü yasa dışı, hukuksuz ve saldırgan mesajları vermeye devam eden Netanyahu'nun seçim vaadi ırkçı bir Apartheid devleti. Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunu sonuna kadar savunacağız" ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, "Bu açıklama Netanyahu’nun işgali meşrulaştırmaya çalışmasının bir diğer örneği. Yeniden seçilirse bu demokrasinin zaferi mi olacak, işgalin mi" demişti.

Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, uluslararası topluma çağrı yapılarak "İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, ‪17 Eylül'de gerçekleştirilecek genel seçimleri kazandığı takdirde Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı yerleşimleri ilhak edeceği yönündeki beyanları İsrail'in onlarca yıldır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürüdür. Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez. Tüm uluslararası toplumu İsrail'in uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını pervasızca ayaklar altına alması karşısında sessiz kalmayıp, en güçlü şekilde tepki vermeye çağırıyoruz. Türkiye, kardeş Filistin halkının yanında durmaya ve Filistin Devleti'nin haklı bağımsızlık mücadelesini tüm gücüyle desteklemeye devam edecektir" denilmişti.

Yorumlar

24
 • Gurbetçi

  2 ay önce Şikayet Et Umurundami yahu ,onlar laftan anlamaz,vururuz deyin bakın nasıl korkacaklar canları çoook tatlı o itlerin. Vede vuralımda yani bugün filistin yarın biz zaten kardeşiz.
  Toplam beğeni
 • ali

  2 ay önce Şikayet Et Ahhhh çok korktu ......Kınamacılardan.....
  Toplam beğeni
 • Vatandaş

  2 ay önce Şikayet Et Abd ve israil yok olmadıkça huzur yok her şeyin altında bunlar var
  Toplam beğeni
 • Misafir

  2 ay önce Şikayet Et İsrail istediğini alıcak anca kınama Bi icraat yok yaptırım uygulayın abi İsraile hiç bir alış verişi iz olmasın sokmayın hiç bir israilliyi ülkenize çekin büyük elçiliklerinizi İsraili hiç bir şekilde muhatap almayın
  Toplam beğeni
 • xxxx

  2 ay önce Şikayet Et Önce kukla sisi yi güneye yerleştirdiler sonra kuzeyi yerle bir ettiler adım adım büyük israil devam edelim müttefiğimizmiş miş abd
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.