Haber 7

ABD Senatosunda Türkiye karşıtı tasarı

ABD Senatosunun, Suriye sınırındaki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan "Barış Pınarı Harekatı" dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırladığı bildirildi.
GİRİŞ 10.10.2019 04:30 DÜNYA
Metin Boyutu

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketinde Türkiye'yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.

 

Söz konusu paketin taslağını Twitter'dan paylaşan Graham, Kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savundu.

Buna göre, yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı tasarıda yer aldı.

 

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

TASARI SÜRECİ

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Yorumlar

144
 • ismail

  1 hafta önce Şikayet Et cehennemin dibine kadar yolunuz var
  Toplam beğeni
 • Serhan

  1 hafta önce Şikayet Et Durmak yok yola devam
 • mesut baba

  1 hafta önce Şikayet Et vay arkadaş, dünyanın bir ucundakiler sanki yanı başımızdaymış gibi amma da ilgileniyolar bu işlerle... bunların afganistan ve pakistanı da karıştırma planları olduğu gayet aşikar ve normal tabii demek ki
 • 1 hafta önce Şikayet Et Elinizden geleni sakın ola ardınıza komayın darılırız vallahi
 • Eren

  1 hafta önce Şikayet Et Türkiye, İncirlik ABD Askerini Sınır dışı etsin... Ve Bütün Askeri Teçhizat ve Malzeme ile Atom ve Nükleer Başlıklara El koysun.. ABD F -35 ve Her Türlü Ticaret , Ekonomik yaptırım getiriyor... O zaman , Türkiye karşı yaptırım koymasını bilecek...
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.