Haber 7

Aynı cevabı iki kez verdi! ABD'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin "Türkiye'nin meşru bir güvenlik kaygısı var. Güneylerinde terör tehdidi var" dedi.
GİRİŞ 10.10.2019 11:38 DÜNYA
Metin Boyutu
Aynı cevabı iki kez verdi! ABD'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin PBS televizyonundan sunucu Judy Woodruff'a yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin soru üzerine, "Türkiye'nin meşru bir güvenlik kaygısı var. Güneylerinde terör tehdidi var. Biz ABD'nin hedefleri doğrultusunda Suriye'de DEAŞ tehdidi ile mücadele ederken terörün Türkiye'deki insanları hedef almaması için elimizden geleni yaptık. Bunu yapmaya da devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

AYNI CEVABI İKİNCİ KEZ VERDİ

Pompeo, sunucu Woodruff 'un, ABD'nin YPG/PKK'nın yönlendirdiği grupları "müttefik" kabul etme konusunda görüşünü değiştirip değiştirmediğini sorması üzerine, "Türkiye'nin meşru güvenli kaygısı var. Bunu daha önce söyledik. Ben kişisel olarak da söyledim. Güneylerinde terör tehdidi var" ifadelerini kullandı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesinin ardından bölgedeki ABD askerlerinin çekildiğini hatırlatan sunucunun "ABD, harekat için Türkiye'ye yeşil ışık yakmış görünüyor." yorumunu yapması üzerine Pompeo, şunları kaydetti: "Hayır, bu doğru değil. ABD, harekat için yeşil ışık yakmadı. Pazar gecesi yapılan görüşmede bölgedeki ABD askerilerinin risk altında kalabileceği ortaya çıkınca Başkan Trump askerleri zarar görmeyecekleri bir yere kaydırmaya karar verdi. Yapılan budur."

ABD'nin DAEŞ'in Suriye'den temizlenmesi için çok taraflı bir mücadele yürüttüğünü ve hedefe ulaştığını belirten Pompeo, bu konudaki kararlılığın süreceğini ifade etti.

Yorumlar

10
 • keleş 34

  1 hafta önce Şikayet Et iki. yuzlu. maymuncuklar
 • Mehmet 57

  1 hafta önce Şikayet Et Ordan kaç yoksa karizmayı cizdirecen ey abd terörist devleti bu iş burda biticek bilesin yakınlığın iki yuzlulugun sahtekarligin hıc unutulmayacak
 • Ankara

  1 hafta önce Şikayet Et Yani Türkiye'nin ayağının altından çekildik demek istiyor. Ne yeşili ne sarısı??
  Toplam beğeni
 • Ali

  1 hafta önce Şikayet Et Oraya onları destekleyen sizlerdiniz şimdi ne oldu bakın görün şimdi kim haklı
  Toplam beğeni
 • Hacivat

  1 hafta önce Şikayet Et Aynen pompeo oradan türkiyeye saldiri var 40 yildir bizim daglarimizdads kizaklar kayilacak teröristler temizlenince
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.