Haber 7

AB'den arka arkaya Türkiye kararları

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden, "tüm askeri harekatlara ara verilmesine ilişkin ABD-Türkiye açıklamasının not edildiği" bildirildi.
GİRİŞ 18.10.2019 08:31 DÜNYA
Metin Boyutu
AB'den arka arkaya Türkiye kararları

Brüksel'de AB Liderler Zirvesi'nde bir araya gelen üye ülke devlet ve hükümet başkanları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sonuç bildirgesi yayımladı.

 

 

Bildirgede, "AB, Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusundaki tek taraflı askeri harekatını kınıyor" ifadesine yer verilirken, harekatın, Avrupa güvenliğini ve DEAŞ terör örgütü ile mücadeleyi tehdit ettiği savunuldu. 

"AB Konseyi, tüm askeri harekatlara ara verilmesine ilişkin ABD-Türkiye açıklamasını not eder" denilen bildirgede, birliğin Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin gelişmeleri takip etmeye devam edeceği kaydedildi.

 

 

Bildirgede, üye ülkelerin, 14 Ekim tarihindeki AB Dış İlişkiler Konseyi'nde konuya ilişkin alınan kararları onayladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'ye yeniden askeri harekatına son vermesi, birliklerini geri çekmesi ve uluslararası insani hukuka uyması çağrısında bulunuyoruz. 14 Ekim'deki Konsey kararlarının ardından üye ülkelerin silah ihracatını askıya aldığını hatırlatıyoruz."

Bildirgede ayrıca, "AB'nin ciddi boyuttaki göçmen kriziyle mücadele etmeye devam edeceği, bu konuda üye ülkeleri de desteklemeyi sürdüreceği" ifade edildi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili de 14 Ekim'deki AB Dış İlişkiler Konseyi'nde alınan kararların onaylandığı belirtilen bildirgede, AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile birlik içinde olduğu vurgulandı.

Yorumlar

90
 • Hüseyin ÇİÇEK

  1 ay önce Şikayet Et Not et, daaaaaa. Ben hazırım gelirim, daaaaa.
 • yüksekovalı kürt

  1 ay önce Şikayet Et kınasan ne olur kınamasan ne olur sizden ne çıkar avrupa LİDER Erdoğanın karşısında istesenizde istemesenizde düğmelerinizi ilerleyerek geleceksiniz sizlerin tümünde liderlik vasfı yoktur önce lider olmaya çalışın ondan sonra konuşun
  Toplam beğeni
 • Mehmedim38

  1 ay önce Şikayet Et Keçeli kalemle kalın kalın yazın kaynatıp suyunu içersiniz hazmettirir...
  Toplam beğeni
 • Serdar A

  1 ay önce Şikayet Et ayyy. cok da umurumuz da. aksam sabah not alsinlar . aman ha not almazlarsa ne yapariz sonra. embesiller
  Toplam beğeni
 • isa

  1 ay önce Şikayet Et Bu kadar acik düsmanlik. Demekki terör örgütü ile mücadele sucmus, AB öyle diyor. Üyelik müzakerelerini Türkiye ile yapiyorlar fakat kendilerinin de terör örgütü ilan ettikleri PKK ile ittifak yapiyorlar. Akiltutulmasi mi yoksa bizim aklimizla alay mi ediyorsunuz.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.