Haber 7

Japonya karar verdi! Donanmayı gönderecek

Japonya, Orta Doğu’daki deniz taşımacılığını güvence altına almak için ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyona Öz Savunma Kuvvetleri güçlerini gönderme kararı aldı.
GİRİŞ 19.10.2019 10:45 DÜNYA
Metin Boyutu
Japonya karar verdi! Donanmayı gönderecek

Geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında Hürmüz Boğazı'nda seyreden petrol gemilerine yönelik saldırıların ardından, Japonya'dan kritik bir karar geldi. Cuma günü gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında, Japonya'nın ABD öncülüğünde kurulan ve bölgedeki sularda seyir güvenliğini sağlamayı hedefleyen koalisyona katılması kararlaştırıldı. Karar alınırken Japonya'nın İran'la süregelen dostane ilişkilerinin dikkate alındığını belirten kaynaklar, bölgeye Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) güçlerinin ne zaman gönderileceğinin değerlendirildiğini bildirdi.

 

Bölgede SDF'nin Umman Körfezi, Umman Denizi'nin kuzeyi ve Yemen sularında konuşlanma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edilirken, görevi an itibariyle Aden Körfezi'ndeki korsanlıkla mücadele operasyonlarına da dahil olan SDF gemileri ve devriye uçaklarının yerine getireceği ifade edildi.

TANKER SALDIRILARI İLE ÖNEM KAZANDI

Hürmüz Boğazı, İran ve ABD arasında artan gerginliğin gölgesinde, geçtiğimiz mayıs ve haziran aylarında Körfez sularındaki tankerlere yönelik saldırı haberleri ile gündeme gelmiş, dönemin ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford 9 temmuzda yaptığı açıklamada, “Birkaç ülke ile Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep Boğazı’nda deniz güvenliğini sağlayacak bir ittifak için temas halindeyiz" ifadelerini kullanmıştı. Dönemin Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya ise, Japonya’nın ittifaka asker gönderme planının olmadığını belirterek, farklı çözüm yollarının masada olduğunu kaydetmişti.

 

Yorumlar

4
 • ata

  3 hafta önce Şikayet Et Japonlar kadar vahşi bir insan topluluğu yok çinde yaptıkları malum tüm dünyaca bakmayın öyle sempatik göründükleri ne
 • Atakan

  3 hafta önce Şikayet Et Ah japonya siz kime aşıksınız. Yüzbinlerce insanınızı katleden bu adamlar değilmiydi. Yazık be sizede
  Toplam beğeni
 • Yakub

  3 hafta önce Şikayet Et Orta doğuda Japonya nın, Amerika nın ne işi var! Orta doğuda Türkiye var. Islam'a ve Müslümanlara musallat olmuş alçakların hele hiç yeri yok. Müslümanlar yeniden dirilmenin gününü saymakta bilesiniz.
  Toplam beğeni
 • Nazmi

  3 hafta önce Şikayet Et Komik olmayin japonyanin karari degil abd nin emridir bu
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.