Haber 7

Irak'ta 5 günde 23 gösterici öldü

Irak'ta başlayan hükümet karşıtı gösterilerde son 5 günde 23 kişi hayatını kaybetti.
GİRİŞ 08.11.2019 21:42 DÜNYA
Metin Boyutu
Irak'ta 5 günde 23 gösterici öldü

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarında son 5 günde 23 kişi hayatını kaybetti. 

 

 

Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamada, 3-7 Kasım tarihlerinde Bağdat, Kerbela, Basra ve Zikar'da düzenlenen gösteriler ile yaşanan şiddet olaylarında 23 kişinin öldüğü, 1077 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca söz konusu tarihlerde 201 kişinin gözaltına alındığı, daha sonra bunlardan 170'inin serbest bırakıldığı kaydedildi.

 

 

IRAK'TAKİ KANLI GÖSTERİLER

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim'de yeniden başlamıştı. 

Birleşmiş Milletler Irak Misyonu, salı günü yaptığı açıklamada, 1 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde 254 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Yorumlar

4
 • Ordulu

  2 gün önce Şikayet Et Ey iraklılar , önce amerikan üslerine saldırın ve amerikanlara müsade eden partilere tepkinizi koyun. Daeş size amerikanın emri ile saldırdı ! Daeş zaten amerika demek ! Aklınızı başınıza almaz iseniz yakında ülkeniz kalmayacak !!!
 • oflu

  3 gün önce Şikayet Et Amerikanın Müslüman ülkelerde istediği demokrasi ve özgürlük. Bizim insanımızın bundan ders çıkarması gerekiyor.
 • yorgun

  3 gün önce Şikayet Et daha sadamı çok ararsınız vatanınıza gavurları getirdiniz
 • G.antep27

  3 gün önce Şikayet Et Bu ırak Akıllanmaz. Daha once ic savas oldu Ne değişti hayatlarinda.Ve hala suren ic savas var.Ustune bir yenisini niye ekliyorlar.Anlamiyorum bunları
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.