Mavi Vatan'da savaş oyunları: NATO Nusret'i sevdi

Türk donanması, gerilimin günden güne tırmandığı Doğu Akdeniz’de ardı ardına düzenleyeceği tatbikatlarla dosta düşmana yine gövde gösterisi yapacak. Deniz Kuvvetleri 462 bin kilometrekarelik Mavi Vatan’ın her karışını 2020 yılı boyunca tarayacak

GİRİŞ 11.01.2020 07:40 GÜNCELLEME 13.01.2020 10:06 DÜNYA
Mavi Vatan'da savaş oyunları: NATO Nusret'i sevdi
Mavi Vatan'da savaş oyunları: NATO Nusret'i sevdi

2018-2019 döneminde başta Doğu Akdeniz olmak üzere 462 bin kilometrekarelik Mavi Vatan’da milli imkan ve kabiliyetlerle büyük ölçekli eğitimler icra eden Türk donanması, yeni eğitim yılında da denizlerde tatbikat, harekât ve refakat görevleriyle büyük varlık gösterecek. Deniz Kuvvetleri’nde tüm filo ve görev gruplarının katılımıyla ocak ayında her üç denizde taktik savaş oyunları çalışılacak. 2020’de planlanan en büyük eğitim görevlerinden biri geçen yılki gibi Mavi Vatan Tatbikatı olacak. İlk kez 2019 yılında Türkiye’yi çevreleyen üç denizde aynı anda ve 109 parça gemiyle icra edilen Mavi Vatan’ın ikincisi, yılın ilk yarısında icra edilecek. Donanma unsurlarının milli sistemlerle deneneceği Mavi Vatan-2020’nin ardından sıra Efes Tatbikatı’na gelecek. Efes’in nisan-mayıs döneminde icrası planlanıyor. Türk gemileri Akdeniz Kalkanı kapsamında da Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz araştırma ve sondaj gemilerine 7 gün 24 saat esasına göre refakat sağlayacak.

 

NATO NUSRET’İ SEVDİ

Türk donanması milli görevlerinin yanısıra NATO çatısı altında pek çok ülkeyle de ortak faaliyette bulunacak. NATO Davet tatbikatları kapsamında uluslararası bir marka haline gelen mayın harbi tatbikatı Nusret-2020, 17-27 Ekim 2020 tarihleri arasında İzmir Körfezi’nde icra edilecek. Katılımın her geçen yıl arttığı Nusret Mayın Harbi Tatbikatı’nda ‘mayına karşı tedbir’, ‘su üstü/havadan mayın döküş’, ‘insansız su altı araçlarının kullanımı’ ve ‘gemilerin eşgüdümü’ ayrı ayrı denenecek. Tatbikatta ayrıca su altı/su üstü savunma ürünü geliştiren firmalar da sunumlar yapacak.

 

YILBOYU SÜRECEK

Dünyada sayılı deniz kuvvetlerinin sahip olduğu denizaltı arama kurtarmaya yönelik platform imkan ve kabiliyetlerin sergilendiği Kurtaran Tatbikatı ise 18-30 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Tatbikatın, NATO’nun Dynamic Monarch Tatbikatı ile irtibatlı ve azami seviyede uluslararası katılımla icra edilmesi planlanıyor. Yine Deniz Kuvvetleri’nin iki yılda bir icra ettiği Mavi Balina Davet Tatbikatı da Türk Deniz Kuvvetleri gemileri ve diğer unsurları ile dost ve müttefik devletlerin gemileriyle 30 Ekim-10 Kasım 2020’de icra edilecek. Tatbikatta ağırlıklı olarak deniz altı savunma harbi çalışılacak.

KAYNAK : Yeni Şafak Gazetesi

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • mevlüt 1 ay önce Şikayet Et
  Karacılar için de uluslararası tatbikat düzenleyelim. Gerçekçi olsun, mesela Suriye'de pkk/ypg'ye karşı, Libya'da Hafter'e karşı. Olmadı terör örgütlerine karşı gerçek tatbikat yapalım, hep biz mi vurucaz bunları, biraz da tatbikat ayağına başka ülkelere kırdıralım.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İttifak üyesi bir ülkenin desteklediği terör örgütüyle mücadele tatbikatı
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Hani Yunanistan böbürleniyorya. Yahu bizim 3 tatbikata harcadığımız para ile yunanistanın ekonomisi rahatlar. İşte örnek. Bizi hafife alırken bunlarıda göz önüne alın.
  Cevapla
 • Mustafa Okka 1 ay önce Şikayet Et
  Biz savaş oyunları yaparız. Onlarda bizans onunları yapar.
  Cevapla
 • AHMET 1 ay önce Şikayet Et
  Gemilerimizin özelliklerini ve zayıf-güçlü yönlerini anlamak için tatbikat üstüne tatbikat yapıyorlar. Bazı özelliklerini gizlemek lazım.
  Cevapla
 • BATMAN 72 1 ay önce Şikayet Et
  Ahmet kardeşim inan aklımdan geçeni okudun , aynen sana katılıyorum.
  Cevapla
 • lokman 1 ay önce Şikayet Et
  savaş oyunlarını severiz demekki oynayacak gücümüz var Elhamdulillah
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR