Boris Johnson ve Sisi'den kritik Libya görüşmesi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Londra'da bir araya geldi. Görüşmede Libya meselesi konuşuldu.

GİRİŞ 21.01.2020 20:52 GÜNCELLEME 21.01.2020 21:04 DÜNYA
Boris Johnson ve Sisi'den kritik Libya görüşmesi
Boris Johnson ve Sisi'den kritik Libya görüşmesi

İngiltere Başbakanlık ofisi "10 Numara"dan yapılan yazılı açıklamaya göre ikili, pazar günü Berlin'de gerçekleştirilen Libya zirvesinin ardından bu ülkedeki son durumu görüştü.

 

 

Açıklamaya göre Johnson, Libya'da bir ateşkesin ve çatışmaya siyasi bir çözüm bulunmasına dönük BM öncülüğünde görüşmelerin gerekliliğinin altını çizdi.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede liderler, İngiltere ile Mısır arasındaki ticaretin artırılması gerektiği konusunda görüş birliğine varırken, iki ülke arasında özellikle eğitim alanındaki işbirliğinin artırılmasında anlaştı.

 

 

PROTESTOLARLA KARŞILANDI

Sisi, Johnson'ın ev sahipliğinde dün gerçekleştirilen İngiltere - Afrika Yatırım Zirvesi kapsamında davet edildiği Londra'da protestolarla karşılanmıştı.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Adalet Odaları (Guernica 37), Sisi'nin İngiltere ziyareti öncesi Londra Polisi Terörle Mücadele Biriminden, "Mısır hükümeti ve devlet kurumları aleyhindeki güvenilir işkence iddialarını" soruşturmasını istemişti.

İngiltere'nin herhangi bir işkence suçunu, işlendiği yer neresi olursa olsun, soruşturmak ve kovuşturmakla yükümlü olduğuna dikkati çeken örgüt, bu kapsamda Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunmuştu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • İhtiyar 1 ay önce Şikayet Et
    Ve ingilizler sahada!!!!!
    Cevapla
  • Ugr 1 ay önce Şikayet Et
    Ne oldu tutukluyordunuz ingiliz iki yüzsüzler
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR