Haber 7

YÖK, YKS'de puan türleri tablosunu açıkladı

Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerdeki lisans programlarına yerleştirmeler için gereken puan türlerini gösteren "YKS Lisans Programları Puan Türleri Tablosu" açıklandı.
GİRİŞ 17.12.2017 17:55 EĞİTİM
Metin Boyutu
YÖK, YKS'de puan türleri tablosunu açıkladı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelerdeki lisans programlarına yerleştirmeler için gereken puan türlerini gösteren "YKS Lisans Programları Puan Türleri Tablosu" açıklandı.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Kurulun internet sitesindeki "Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplar" bölümüne yeni maddeler eklendi.

Adayların, önlisans ve lisans programlarını hangi puan türü ile tercih edebilecekleri yönündeki sorusuna, "Önlisans programlarını Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile lisans programlarını ise sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puan türü ile tercih edebileceklerdir." yanıtı verildi. 

...DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

"Meslek Yüksekokullarına yerleştirme sürecinde 2017 yılında, 6 farklı YGS puan türü vardı. 2018 yılında uygulanacak TYT sisteminde de farklı puan türleri olacak mı?" şeklindeki soru içinse, "Hayır. Daha önce de bildirildiği gibi adaylar, tek TYT-Puanı ile herhangi bir MYO programını tercih edebileceklerdir." açıklaması yapıldı.

ÜNİVERSİTELERE YERLEŞTİRMELER İÇİN PUAN TÜRLERİ

Yükseköğretim Kurulunca, "Adayların lisans programlarına sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile yerleştirilebileceği, bu puan türlerinin de 2017 LYS puan türleri ile ilişkilendirildiğinde, TS-Sözel, MF-Sayısal, TM-Eşit Ağırlık, Dil-Dil olacağı daha önce bildirilmişti. Her bir program için hangi puan türü ile yerleşilebileceği ile ilgili tüm programların yer aldığı ayrıntılı bir tablo yayınlanacak mıdır?" sorusuna yanıt olarak, "Yükseköğretim Lisans Programları-Puan Türü" tablosu da yayımlandı.

Tabloda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim lisans programlarına ilişkin detaylı bilgiler yer alıyor.

Yorumlar

3
 • Akliselim

  10 ay önce Şikayet Et Psikoloji bölümü ea dan alacak ve bir tane felsefe grubu sorusu çözmeyecek yks de. Buda iyiydi :(((
  Toplam beğeni
  • Tek Gerçek

   10 ay önce Şikayet Et Pdr , psikoloji, sosyoloji, hukuk ... bunlar demek ki coğrafya ile daha ilgili, psikoloji yerine coğrafya ile gireceksin, büyüklerin vardır bir bildiği :(
 • Yusuf

  10 ay önce Şikayet Et Harp okulları artık yks ile alamaz herhalde çünkü 2 ay felan sürüyordu seçim aşamaları kendi sınavını mı yapacak ?
 • Eyüp Akkuş

  10 ay önce Şikayet Et Eğitimde geriyiz çünkü hergün yeni bir sistem deneniyor. Ülkemiz deney tahtası değildir, deneme yanılma yoluyla bir sistem getirmek yerine eğitimde önde olan ülkelerin eğitim sistemini alıp ülkemize uyarlayalım. Bu kadar zor olmasa gerek.
  Toplam beğeni
 • kemal

  10 ay önce Şikayet Et 2 ay önceden bilinen şeyleri tekrar açıklamışlar... eee zaten biliyoruz bunları... sen katsayıları açıklasana 1 matematik sorusu kaç puan 1 türkçeye 1 sosyale eşitmi... yks de nasıl olacak katsayılar? millet 2 aydır bunu soruyor diğerleri zaten belli...
  Toplam beğeni
  • Kemal

   10 ay önce Şikayet Et Buradaki yorumlari okuduktan sonra okumadim... Yok katsayılar eminim... Onun icin oku diyenler iyi okusunlar kendini ne yerine koyduklarina bi baksinlar... Bi akillanmadiniz...
   Toplam beğeni
  • Abc

   10 ay önce Şikayet Et Baktım göremedim acaba eşitmiler.?
  • Maliye

   10 ay önce Şikayet Et Arkadaş yorum yapmadan pdf dosyasini indir ve bi zahmet bak sonra yorum yap
  • Yusuf

   10 ay önce Şikayet Et bi bitmediniz .... OKU OKU ....
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.