Haber 7

Bu yıl ilk kez uygulanıyor!

Milli Eğitim Bakanlığınca, liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğe bağlı girdiği merkezi sınav başladı
GİRİŞ 02.06.2018 10:11 EĞİTİM
Metin Boyutu
Bu yıl ilk kez uygulanıyor!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğe bağlı girdiği merkezi sınav saat 09.30'da başladı.

Sınav yurt genelinde 976 merkezde, 3 bin 612 binada yapılıyor.

 

 

Öğrencilerin isteğe bağlı girdiği sınav, iki bölüm halinde  uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci  bölümünün tamamlanmasının ardından, ikinci bölümü saat 11.30'da başlayacak.  Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek.  Sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ikinci bölüm ise 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak  bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar  soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer soru  yöneltilecek.

 İki bölüm arasında, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi  için 45 dakikalık süre verilecek. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

Merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak.Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye  ilişkin iş ve işlemler, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alacak.

  

ETİKETLER

Yorumlar

5
 • Nermin

  9 ay önce Şikayet Et Yazık günah bu çocuklara vallahi ıçim acıdı bugün o ağlayan öğrencilere ve hepsi de full çekebilecek ogrencilerdi yazık çok yazık bu körpecik beyinlere bu yüklenmek
  Toplam beğeni
 • Akif 40

  9 ay önce Şikayet Et Çocukları boşu boşuna üzdüler. Matematik aşırı zordu bu kadar da olmaz.
  Toplam beğeni
 • Deli Dumrul

  9 ay önce Şikayet Et Hükümetin yap boz tahtası. Bir düzen tutturamadilar. Kimse kivirmasin.
  Toplam beğeni
  • ulucak

   9 ay önce Şikayet Et senin gibi deli dumrullar veya pensilvanya kökenliler yüzünden en modern sistemi getirsen dikiş tutmuyor resmen lavabo tıkıyan atıklar gibi sistemi tıkıyorsunuz
 • işçi.

  9 ay önce Şikayet Et isteğe bağlı bir sınava 1 milyon öğrencinin girmesi çok ilginç,demekki kimse evine yakın okulu beğenmiyor.
  Toplam beğeni
 • Adem

  9 ay önce Şikayet Et Teog daha az sıkıntılı idi. Madem sınav yapacaktınız teog u neden kaldırdınız. birini kaldır birini getir usandık arkadaş.
  Toplam beğeni
  • Osmanlı Torunu

   9 ay önce Şikayet Et Size kesinlikle katılıyorum ;-( ;-( ;-( ;-( ;-( ;-( ;-( ;-( ;-(
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.