Haber 7

2018 ALES soru ve cevapları sınav sonucu açıklanma tarih belli oldui ÖSYM!

30 Eylül itibariyle ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sınavı soru ve cevapları açıklanma tarihi belli oldu. Bununla birlikte Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuç tarihi ile ilgili bir açıklama geldi.
GİRİŞ 04.10.2018 13:32 EĞİTİM
Metin Boyutu
2018 ALES soru ve cevapları sınav sonucu açıklanma tarih belli oldui ÖSYM!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 30 Eylül 2018 tarihi itibariyle düzenlendi. Soruların, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacağı belirtilmişti. Sınavda, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte sorulara yer verildi. ALES'e giren binlerce kişi gözünü şimdide ALES soru ve cevaplarına çevirdi. Buna göre geçtiğimiz sınav olduğu gibi 10 gün içerisinde erişime açılması bekleniyor. Peki ALES sınav sonucu ne zaman açıklanacak? Sonuçları bir an önce öğrenmek isteyenler için ÖSYM takvimi belirledi.

ALES SINAV SONUCU TARİHİ!

 

 

30 Eylül 2018 tarihinde 81 ilde yapılan ALES sonuçları ÖSYM sınav takvimine göre 25 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak. Sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır..

Yorumlar

1
  • Neriman

    8 ay önce Şikayet Et Sorulara baktım 43 sözel net,13 sayısal neyim var hayırlısı inşallah...
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.