Haber 7

DGS ek tercih başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM boş kalan kontenjanlar...

Üniversite eğitimine devam edecekleri yakından ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavı ek tercihleri için geri sayım başladı. Binlerce kişinin merakla beklediği DGS ek yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak. Boş kalan kontenjanların ardından gözler ÖSYM'ye çevrildi.
GİRİŞ 13.10.2018 14:16 EĞİTİM
Metin Boyutu
DGS ek tercih başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM boş kalan kontenjanlar...

Ön Lisans eğitimini tamamlayıp Lisans eğitimine geçiş yapacakların araştırdığı DGS ek yerleştirmeleri için heyecan dorukta. 2018 - 2019 eğitim öğretim dönemi için ÖSYM tarafından kabul edilen DGS ek tercihleri henüz başlamadı. Ekim ayı içerisinde başlaması beklenen Dikey Geçiş Sınavı ek yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi sitesi üzerinden yapılacak.Tercihler aday tarafından, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

2018 BOŞ KALAN KONTENJANLAR

 

DGS tercihlerinin ardından merakla beklenen yerleştirme sonuçları 20 Eylül tarihinde yayımlandı. Toplam 180 bin kişinin tercih yaptığı DGS'de, 30 bin kişilik kontenjana 94 bin aday yerleştirildi. Boş kalan kontenjanlar ise 35 bin olarak açıklandı.

DGS EK YERLEŞTİRME İÇİN ÜCRET ALINIR MI?

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dahil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. 

Yorumlar

5
 • gamze

  5 ay önce Şikayet Et ek yerleştrime tarihi belli oldumu ?
 • Mehmet

  5 ay önce Şikayet Et DGS de 0,5 ham puan kuralı kurbanıyım normal tercih yapamadık ek yerleştirmede tercih yapa bilirmiyiz??
  Toplam beğeni
 • yusuf

  5 ay önce Şikayet Et tercih süresini kaçırdım yani açıköğretim işletmeye yerleştimdi tekrar ek yerleştirmede tercih yapabilirmiyim
 • ömer

  5 ay önce Şikayet Et Tercihleri kaçırdım ek tercih beklıyorum
  Toplam beğeni
  • DENİZ

   5 ay önce Şikayet Et yaparsın ösym yi arayıp sordum
  • nesetberkayakkan

   5 ay önce Şikayet Et Normal tercih yapmadıysan ek tercih yapamazsın.
 • erkan

  5 ay önce Şikayet Et ek yerleştirmede puanlar çok düşer arkadaşlar sizce
  • yarra yedin

   5 ay önce Şikayet Et hayır düşmez
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.