Haber 7

LGS sınavına kaç gün kaldı? Milli Eğitim Bakanlığı Liseye Geçiş Sınavı...

Ortaöğretim eğitimini tamamlayıp liseye geçmek isteyen milyonlarca öğrencinin gireceği 2019 Liseye Geçiş Sınavı ne zaman düzenleneceği belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan LGS tarihinde bir değişiklik oldu mu? İşte sınav tarihi ve tüm merak edilenler...
GİRİŞ 31.05.2019 09:11 EĞİTİM
Metin Boyutu
LGS sınavına kaç gün kaldı? Milli Eğitim Bakanlığı Liseye Geçiş Sınavı...

TEOG sınavının yerine gelen ve binlerce öğrencinin katılacağı 2019 LGS'ye sayılı günler kaldı. Sınav çalışma programını düzenleyen öğrenciler ise Liseye Geçiş Sınavına kaç gün kaldığını merak etmeye başladı. MEB çalışma takvimine göre 2019 LGS sınav tarihi belli oldu.

Ortaöğretim eğitimini tamamlayıp liseye geçmek isteyen milyonlarca öğrencinin gireceği Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 01 Haziran 2019 Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek. Sınavda başarılı olan öğrenciler adres gözetmeksizin istedikleri okullara yerleşebilecek.

 

2019 LGS SINAVINDA KAÇ SORU SORULACAK?

Sözel Bölüm: Toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek.

Türkçe: 20
T.C. İnkılap: 10
Din Kültürü: 10
İngilizce: 10

Sayısal Bölüm: Toplam 40 soru sorulacak ve 60 dakika süre verilecek.

Matematik: 20
Fen Bilimleri: 20

2019 LGS örnek sorular MEB tarafından açıklandı!

LGS SINAV SAATİ UZATILDI!

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi. Test süresi 20 dakika uzatıldı, 50 soruluk sözel bölüm 75, 40 soruluk sayısal bölüm 80 dakika oldu.

LGS SINAVI KALKACAK MI?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) konusuyla ilgili soruları yanıtlayan yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk tartışmalara noktayı koydu. Buna göre 2019 yılında LGS sınavı olacak mı?

Seneye de LGS var. Ama sonraki senelerde sürüp sürmeyeceğini Ekim ayında yapacağımız toplantıda açıklayacağız. Çünkü üzerinde çalıştığımız yeni bir sistem var. Asıl hedefimiz kuralı yeni başlayanlara koymak, ortadakilere, bir sisteme başlamış olanlara yeni kural getirmemek. 

YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGS'de adrese dayalı yerleştirmeye ilişkin, "Önümüzdeki yıl yerleştirmeye esas olacak kuralları, kaideleri biz belirleyeceğimiz için bu sorunların çok büyük ölçüde azalacağına eminim." dedi.

Yorumlar

62
 • Asel sultan ✌

  6 gün önce Şikayet Et Allah bize yardımcı olusun bu yıl LGS ye girecem bana dua edin iyi bir lise için
 • Esma

  3 ay önce Şikayet Et Arkadaşlar 1 gün kaldi
  Toplam beğeni
  • hashus nisa

   3 ay önce Şikayet Et evet ya simdi napsak
 • ??????????

  3 ay önce Şikayet Et 1.dönemden 2.dönemeye kadar 45 deneme çözdük ve hepimiz birbirmizden heycanlıyız ve bu sınavın çok zor oldüğun biliyoruz sizden sadece sayısal kısmına biraz daha süre istiyoruz
  Toplam beğeni
 • zeynep

  4 ay önce Şikayet Et Kim bu sınavı hazırladıysa bu aziz mübarek günde Allah onu bildiği gibi yapsın hakkımızı helal etmiyoruz teog zamanında sorular çok kolaydı hakkımızı isteriz eğer iyi bir lise tutturamazsam her iki cihanda da ellerim yakınında olacak haberiniz olsun bütün öğrencilerin ahı uzerınızdedır
  Toplam beğeni
  • LGS 2005

   3 ay önce Şikayet Et Bütün bir sene çalışmak bizim elimizdeydi . Eğer yeterince çalıştıysan geçen senelerin zorluğu kolaylığıyla işin olmaz. Elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Çok şükür içimde zerre pişmanlık yok . Rabbim hakkımızda hayırlısını nasip eylesin inşallah . :)
   Toplam beğeni
  • LGSYE GİRECEK

   3 ay önce Şikayet Et evet haklısın TEOG LGSye kıyasla çok daha kolay ama TEOGta ne oluyordu binlerce birinci çıkıyordu. binlerce birinci çıkıncada öğrencileri liseye almak için öğrencilerin okul notlarına devamsızlıklarına bakıp ayrım yapıyorlardı bu durumda da herkes istediği liseye yerleşsin diye öğretmenler hatta mdr yardımcıları kimi okullarda kendi branşlarının sınavını aşırı kolay yapıp öğrencilerin bol bol puan kazanmasını sağlıyorlardı. bu da haksız rekabete getiriyor işi...(ki buna rağmen giremeyenler oluyordu) ancak lgsde böyle bir problem olmayacak çünkü sorular zor adamlar seçici davranıyor...
   Toplam beğeni
 • bir dost

  4 ay önce Şikayet Et Ya ben ç
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.