Haber 7

Liseler 3 yıl olacak mı? Lise eğitim süresi için son açıklama geldi!

Lise eğitim süresi kısalıyor mu? "Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bazı liselerdeki eğitim süresi 3 yıla indirilecek." şeklinde yapılan haberlerin ardından resmi açıklama geldi. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre liseler 3 yıl olacak söylentisi kesin olarak yanıt buldu.
GİRİŞ 15.01.2019 11:43 EĞİTİM
Metin Boyutu
Liseler 3 yıl olacak mı? Lise eğitim süresi için son açıklama geldi!

2018 - 2019 eğitim öğretim dönemi içerisinde çeşitli değişikliğe giden Milli Eğitim Bakanlığı liselerin eğitim süresi 3 yıla indirecek iddiası gündeme bomba gibi düştü. Model Almanya'ya ait Abitur Diploma Programından esinlendi. Hal böyle olunca milyonlarca öğrenci gözünü MEB'in resmi açıklamasına çevirdi. Peki lise eğitim süresi kısalıyor mu?

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIKLADI!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bir medya organında yayınlanan ‘Liseler 3 yıl mı oluyor?’ başlıklı haberin içeriğindeki bilgiler gerçeği yansıtmamakta olup Bakanlığımızın bu yönde bir hazırlığı bulunmamaktadır. Bakanlığımız icraatlarıyla ilgili haberlerde kullanılacak bilgilerin teyidinin alınması, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına önem taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

SİSTEM UYGULANSAYDI...

Okul öncesi: 1 yıl (5 yaş)

İlkokul: 5+1 yıl (6-11 yaş)

Ortaokul: 3 yıl (12-14 yaş)

Normal Lise: 3 yıl (15-17 yaş)

İleri Lise: 3+1 yıl (15-18 yaş)

 

LİSELER NE ZAMAN 4 YIL OLDU?

MEB, genel, mesleki-teknik liselerle Anadolu ve fen liselerini 2005-2006 öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere 4 yıla göre yeniden yapılandırdı.

LİSEYE GEÇİŞ SINAVI NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

LGS sınavı, MEB tarafından 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşecek. LGS sınavı sisteminde 15 dakika kuralı uygulanmıyor. 15 dakika kuralı, sınav saatinden 15 dakika önce sınav binalarında adayların olması gereken bir sistem. LGS sayısal sınavında 40 soru için öğrenciler 80 dakikada cevaplamaya çalışacak. LGS sözel sınavında ise 50 soruya öğrenciler 75 dakikada cevap arayacak.

Yorumlar

8
 • Mustafa

  1 hafta önce Şikayet Et Lise son sınıf sadece üniversite sınavına hazırlık müfredatı olursa dersane ihtiyacı azalır ya da dar gelirli için iyi olur
 • Harun Erdem

  1 hafta önce Şikayet Et Üç sene olması lazım dıyorsun ne fazlası şimdiki gençler bir b.k bilmiyor dört yıl olsun öğrencilik yapsın öğrensin.
 • Harun Erdem

  1 hafta önce Şikayet Et Boşa gittiği yok . Velveleye vermeyin ortalığı. Üç sene olmayacak dört yıl devam.
 • şahin

  1 hafta önce Şikayet Et 3 sene olması lazım zaten. Gençlerin 1 yılı boşuna harcanıyor. Yazık.
  Toplam beğeni
 • emir

  2 hafta önce Şikayet Et yalan ya
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.