Haber 7

2019 DGS sınav tarihi açıklandı! Dikey Geçiş sınavı başvuru tarihi...

ÖSYM - Dikey Geçiş Sınavı 2019 tarihi belli oldu. Önlisans okumuş ve lisans eğitimini tamamlamak isteyen öğrencilerin gireceği aynı zamanda AÖF okuyacakları ilgilendiren 2019 DGS sınavı ne zaman olacak? Sınav takvimi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlandı.
GİRİŞ 07.01.2019 09:17 EĞİTİM
Metin Boyutu
2019 DGS sınav tarihi açıklandı! Dikey Geçiş sınavı başvuru tarihi...

DGS için geri sayım başladı. Üniversite eğitimine devam etmek isteyenlerin yakından ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavının yeni yılda düzenleneceği tarih belli oldu. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre ve sınav takvimine göre 2019 DGS sınavı 30 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek ve sonuçlar 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. Özellikle açıktan üniversite eğitimine devam edecekleri ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavının başvuru tarihleri  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından paylaşıldı.

 

 

DGS SINAV BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Bu sene DGS sınav başvuruları 26 Nisan ve 8 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Bu tarih aralığında başvuramayan üniversite öğrencileri 21 Mayıs tarihinde geç başvuru yapabilecek. 

 

 

DİKEY GEÇİŞ SINAVINDA KAÇ SORU SORULACAK?

Sınavda adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna göre ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav saat 09:30’da başlayacak ve süresi 140 dakika olacaktır. Sınav saati ÖSYM'nin açıklamalarına göre değişiklik gösterebilir.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.