Haber 7

2019 Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri son gün! Yerleştirme nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı şubat dönemi 20 bin yeni sözleşmeli öğretmen atama süreci başlıyor. Öğretmen adaylarının merakla beklediği sözleşmeli öğretmenlik tercih kılavuzu ilkatama ekranı 4 gün sonra kapanacak ve atamalar gerçekleştirilecek.
GİRİŞ 01.02.2019 10:43 EĞİTİM
Metin Boyutu
2019 Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri son gün! Yerleştirme nasıl olacak?

20.000 öğretmen alımı ilk atama süreci başlıyor. Günledir konuyla ilgili araştırma yapan öğretmen adayları için MEB açıklama yaptı. 20 bin sözleşmeli öğretmenin atama tercihleri 28 Ocak - 1 Şubat 2019 tarihleri arasında alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen tercih kılavuzunu yayımladı. Branş dağılımın arından gözler şimdide yerleştirmelere çevrildi. Tercih işlemini tamamlamak için tıklayınız

 

 

ATAMA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sözleşmeli öğretmenlik tercih işlemlerinin arından atama sonuçları 7 Şubat 2019 tarihinde açıklanacak. Güvenlik soruşturması ve akabinde atama kararnamelerinin il ve ilçelere gönderilmesi ile yeni atanan öğretmenler görevlerine başlayacak.

 

 

NE ZAMAN GÖREVE BAŞLANACAK?

Yeni atanan öğretmenlerin Mart - Nisan aylarında göreve başlayacağı tahmin ediliyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMALARI NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.

Öğretmen Tercihleri Takvimi

HANGİ BRANŞTA KAÇ ÖĞRETMEN ALINACAK?

Ataması yapılacak 20 bin öğretmen için branşlara göre dağılım belli oldu. Buna göre en fazla atama 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğinde olacak. Bu branşı 2 bin 38 ile İngilizce ve 1.910 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği takip ediyor.

Sınıf öğretmeni 3 bin 47 kişi istihdam alınacak
İngilizce öğretmeni 2 bin 38 kişi istihdam alınacak
Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni 1.910 kişi istihdam alınacak
Okul öncesi öğretmeni 1.601 kişi istihdam alınacak
İlköğretim matematik öğretmeni 1.401 kişi istihdam alınacak
Türkçe öğretmeni 1.093 kişi istihdam alınacak
Rehberlik öğretmeni 1.056 kişi istihdam alınacak
Özel eğitim öğretmeni 1.002 kişi istihdam alınacak
Fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmeni  919 kişi istihdam alınacak
Beden eğitimi öğretmeni 845 kişi istihdam alınacak

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ADIMLARI

-Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

-Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

-Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.
Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir

-Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

-Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

-Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.