Haber 7

Resim, müzik ve beden eğitimi mecburi değil

Liselerdeki yeni eğitim modelinde artık birçok ders seçmeli hâle getirildi. Buna göre öğrenciler kendi istedikleri derslere girebilecek. Türk dili ve edebiyatı ile din kültürü ve ahlak bilgisi bütün sınıflarda ortak ders oldu. Matematik ve fen bilimleri ise isteğe bağlı seçilecek.
GİRİŞ 20.05.2019 06:41 EĞİTİM
Metin Boyutu
Resim, müzik ve beden eğitimi mecburi değil

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önceki gün Yeni Ortaöğretim Modeli’ni tanıttı. Yeni model, 2020 yılının eylül ayından itibaren 9’uncu sınıflarda uygulanmaya başlayacak.

Yıllara göre kademeli biçimde geçiş yapılacak modelde ortak ders sayıları düşürüldü.

İşte yeni sistem:

¥ 9. sınıfta ortak ders sayısı 13’ten altıya; 10. sınıfta 12’den, 11. sınıfta 8’den ve 12. sınıfta 7’den üçe indirildi.
¥  Bütün sınıflarda ortak olan ders sayısı ise iki oldu. Bu dersler Türk dili ve edebiyatı ile din kültürü ve ahlak bilgisi olarak belirlendi.
¥  9. sınıfta beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar, müzik, sağlık bilgisi, trafik kültürü mecburi ders olmaktan çıktı. Ayrıca fizik, kimya, biyoloji dersleri yerine birinci dönemde doğa bilimleri deneyimi, ikinci dönemde doğada enerji ve enerji dönüşümleri geldi. Tarih ve coğrafya derslerinin yerini ise, birinci dönemde sosyal bilimler deneyimi, ikinci dönemde sosyal bilim çalışmaları aldı. Ortak dersler; Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil 1, matematik uygulamaları 1, doğa bilimleri deneyimi ve sosyal bilimler deneyimi olarak sıralandı.
¥  10. ve 11. sınıftaki ortak dersler; Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı ve uygulamaları oldu.
¥  12. sınıftaki ortak dersler Türk dili ve edebiyatı, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile nin kültürü ve ahlak bilgisi olarak tespit edildi.
¥  Öğrenciler ortak derslerin yanı sıra 10, 11 ve 12’nci sınıflarda yabancı dil, matematik, fen bilimleri, sosyal ve beşerî bilimler gruplarından da en az bir ders seçmek mecburiyetinde olacak.
¥  Yeni sistemde öğrenci, kendi kişisel ders programını oluşturabilecek. Bu konuda rehberlik sistemi, öğrencilere yardımcı olmak için daha güçlü biçimde kullanılacak.

 

Yorumlar

45
 • inci

  4 ay önce Şikayet Et oh beeeee! ne çekmiştik biz... resime kabiliyetim yok. çizemiyorum diye kötü not alırdım. Beden dersinde kasadan takla atacam diye kasadan düşüp başımı çarpmıştım. boyum 1.55 beden dersinde bir sınav notu basketboldandı....... en çok bana matematikle gelen hocayı sevdim.... benim kabiliyetim sayısal derslereydi. müzik, beden neye gerek.... şimdi mühendisim... akşam iş çıkışı fitnesse gidiyorum ( ne kasadan atlıyorum ne de basketbol oynuyorum.... sporumu boyu boyuma, huyu huyuma uygun dalda yapıyorum...)
  Toplam beğeni
 • volkan

  4 ay önce Şikayet Et çok güzel karar gereksiz dersler giren öğretmenler maaşını haketmiyor
 • Dadas

  4 ay önce Şikayet Et Matamatik de neymiş ders olmamalı zaten.:)
 • Adana dan

  4 ay önce Şikayet Et Çok şükür ki Aklı selim bir büyüğümüz çıktı ve resim müzik beden derslerini zorunluluktan çıkardı.Allah Razı olsun.
  Toplam beğeni
 • Huseyin

  4 ay önce Şikayet Et Beden egitimi resim muzik ve bigisayar derslerinden biri zorunlu secmeli ders olmali ogrenci bunlardan birini mutlaka secmeli
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.