Haber 7

2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?

Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu çalışma kapsamında liselerde sınıf geçme sistemi baştan sona değişecek. Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamaya göre 2020 - 2021 eğitim öğretim dönemi kapsamında sınıfta kalmaya ilişkin yeni sistem uygulanmaya başlanacak.
GİRİŞ 28.09.2019 14:12 EĞİTİM
Metin Boyutu
2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?

Ortaöğretimde sınıf geçme sistemi tamamen değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren düzenleme önümüzdeki dönem yürürlüğe giriyor.  Ziya Selçuk, sınıf geçme yönetmeliği ile ilgili bir durumun söz konusu olduğunu belirterek, "4+4+4 başladığı yıl ilkokula başlayan çocuklar, 2020-2021 eğitim yılında lise 1'e başlayacak. Bizim çağ nüfusumuz normalde 1 milyon 200 bin civarındayken o sene 1 milyon 800 bin küsur olacak. Önümüzdeki yıl bizim fiziksel altyapıyı kurmamız, öğretmen ihtiyaçlarımızı sağlamamız, dersliklerin, laboratuvarların düzenlemesini yapmamız gerekecek." ifadelerini kullandı. 

 

 

Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2020-2021 yılında yeni sistemle beraber ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız. Bununla ilgili de kararımızı aldık. Bu yönetmelik henüz okullar yeni başladığı için şu an ilan edilmiyor. Bugünkü ihtiyaçlarımıza ilişkin olarak mevcut Orta Öğretim Yönetmeliği bugün çıktı ama 2020-2021 yılının ihtiyaçlarına ilişkin de sadece sınıf geçme kısmıyla ilgili bir yönetmelik değişikliği yapacağız. Neyi yapacağımıza ilişkin de hemen hemen bütün illerimizde çalıştaylar yaptık. Bütün illerimizden davetler oldu öğretmenlerimize, yöneticilerimize, 'Siz sınıfta ne sorun yaşıyorsunuz, ne yapalım' şeklinde, bununla ilgili de çok işlevsel sonuçlar çıktı. 2020-2021'de de inşallah bunu uygulayacağız."

 

 

Yorumlar

16
 • arda

  2 hafta önce Şikayet Et sayın bakanım bende bu sene 9. sınıfa geçtim nolursunuz şu sınıfta kalma olayını kaldırın derslerim kötü başarılı değilim annemde böle üstüme geliyo bi yandan sınıfta kalma kaygısı resmen moralim bozuldu lütfen bizide düşünün
 • Sınıf öğretmeni

  1 ay önce Şikayet Et İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir
 • Hatice

  1 ay önce Şikayet Et çocuk sınıfta kaldığı zaman ne olacak özele geçip sınıf geçecek daha sonra kaldığı yerden devam edecek ...
  Toplam beğeni
 • Kamu yönetimi

  1 ay önce Şikayet Et Memur alımlarında ikamet şartının kaldırılmasını talep ediyorum
 • Öğrenci

  2 ay önce Şikayet Et Sınıf geçme not ortalamasi 45 olmalı bence ve sınıfta kalma olmamalı çünkü bazı öğrenciler derslere calissalarda çaba gosterselerde sınavda yapamıyorlar. Çok kötü eğitim sistemi çocuklar zaten zeki yapacakları meslekleri okuldaki gördükleri derslerden yapmayacakar almanya da olduğu gibi üniversite sınavı görmeden üniversite okumalilar.
  Toplam beğeni
  • Abdullah

   1 ay önce Şikayet Et Sayın yetkililer! Acilen öğretmenlerin etkinliklerinin yeniden sağlanması gerekiyor. İlkokuldan pek çok çocuk okuma ve yazmayı tam öğrenmeden mezun ediliyor. Okuma beceri ve isteği olmayan pek çok çocuk hiç bir yaptırımın olmadığını bildiği ortaokullarda okuma beceri ve isteği olan öğrencilerin eğitim ve öğretimini engelliyor. Lütfen bu konuda derdi ve önerisi olan öğretmenleri de dinleyin. Okumayacağı belli olan çocuklarla okuyacağı belli olan çocuklarla zorla aynı sınıfa doldurmayın. İkisine de yazık ediyorsunuz.
  • Abdullah

   1 ay önce Şikayet Et Almanya'da 4. sınıftan itibaren çocuklar zeka ve kabiliyetlerine göre ortaokula yönlendirilir. Yaptırımlarıda bizden daha etkili. Eğitimleri bizdeki gibi disiplinsiz değil.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.