Türkiye'den ABD'ye: O defter artık kapandı!

Atlantik Konseyi'nde konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, ABD'den artık İHA alınmayacağını söyledi.

GİRİŞ 26.05.2016 22:27 GÜNCELLEME 26.05.2016 22:42 EKONOMİ
Türkiye'den ABD'ye: O defter artık kapandı!
Türkiye'den ABD'ye: O defter artık kapandı!

ABD'de temaslarda bulunan ve Washington'daki önemli düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi'nde konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye'nin savunma sanayi alanında her geçen gün daha güçlü ve bağımsız adımlar attığını vurguladı.

"ABD REDDEDİNCE KENDİMİZ YAPTIK"

Atlantik Konseyi'nde "Türkiye'nin Savunma Sanayisi Politikası" başlıklı panelde konuşan Demir, Türkiye ile ABD arasında birçok ortak savunma sanayi projesi olduğunu belirterek, Washington'ın bazı kritik projeleri reddetmesinin Ankara'yı söz konusu projeleri kendi başına yapmaya ittiğine işaret etti.

"ONAYLAMADIĞI İÇİN ABD'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

"Burada kinayeli bir şey söylemek istemem ama ABD'nin onaylamadığı bazı projeler için teşekkür ediyorum, çünkü bu durum bizi kendi sistemlerimizi geliştirmeye yöneltti" şeklinde konuşan Demir, birkaç yıl önce silahlı insansız hava aracı (İHA) projesini ABD'nin reddetmesinin ardından Türkiye'nin kendi başına bu sistemleri geliştirdiğini anlattı.

ABD KONGRESİ'NİN ONAY VERMEDİĞİ SİLAH SATIŞLARI

Türkiye'nin terörle mücadelesinde zaman zaman ABD'den yeterli desteği görmediğini belirten Demir, "NATO üyesi Türkiye terörle mücadele ederken ABD Kongresi silahlı İHA ve bazı güdümlü mühimmatların satışında ayak diredi." dedi.

Türkiye'nin 2013 yılında karşılaştığı bu durumun ardından kendi silahlı İHA'larını üretmek için ciddi adımlar attığını aktaran Demir, bu tür sistemlerin üst düzeye gelmesinin zaman aldığını, ancak şu anda iyi bir noktada olduklarını ve silahlı İHA'ların artık kullanıldığını bildirdi.

TÜRKİYE ABD'DEN İHA ALMAYACAK

Türkiye'nin bundan sonra ABD'den silahlı İHA almayacağını da sözlerine ekleyen Demir, "Artık bizim açımızdan o defter kapandı." dedi.

"Nihai amacımız, savunma ve teknolojide her geçen gün daha bağımsız olmaktır" diyen Demir, Türkiye'nin 2020 yılında kendi savaş uçağını yapacak noktaya gelmiş olacağını vurguladı. Demir, savaş uçağı projesinde uluslararası firmalarla işbirliği yapılacağını, ancak herhangi bir sözleşmede Türkiye'yi sınırlandıracak hiçbir madde istemediklerini kaydetti.

ETİKETLER

YORUMLAR 62 TÜMÜ
 • büyük turkiye 3 yıl önce Şikayet Et
  Özlenen büyük turkiyenin ayak sesleri bunlar Allah yolunuzu açık eylesin kanımızın son damlasına kadar yanınızdayız dualarımız sizinle j
  Cevapla
 • Zamiq 3 yıl önce Şikayet Et
  MashaAllah Kardeslerim aziz Turk milletim .Ola bilsin siz orada acikca gore bilmirsiniz amma Turkiye ve iktidariniz kucuk hatalar haric cox suratla ireli gedir.Ve bizlerde bir muslumave Turk olaraq buna cox sevinir ve dua edirik.Siz de bu insanlarin yaninda olun.Yardimlarinizi esirgemeyin.Adem oqlu hata eder amma Rabbini sevib ucaltdiqca Allah da onu ucaldar.Allah sizlere ve Akp nin hakiki ailesine yardimci olsun .AMIN.
  Cevapla
 • dadas 3 yıl önce Şikayet Et
  İran 1997 yaptı demek ki aramızda 30 yıl var.
  Cevapla
 • Sinan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizimkilerin yapmaya çalıştığı 5. nesil uçak. İran Uçan teneke yapmış 97'de. Bilip bilmeden konuşmayın
  Cevapla
 • Asil 3 yıl önce Şikayet Et
  AB nin sonu yakındır artık abd, rusya ve çin artık bölgede Türkiyeyi kendileri için bir tehdit olarak görmeye başladılar ..
  Cevapla
 • fth 3 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun elin conisi yapıyorda biz neden yapmayalım ki?ALLAH nazarlardan korusun ÜLKEMİZİ(AMİN)
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR