Haber 7

S. Arabistan'dan sürpriz hamle!

Suudi Arabistan silah ithalatını azaltmak ve savunma sanayi sektörünü geliştirmek için yerli savunma sanayi firması kurdu.
GİRİŞ 19.05.2017 09:38 EKONOMİ
Metin Boyutu
S. Arabistan'dan sürpriz hamle!

Haber7.com/Fuat Öner

Savunma Sanayinde yabancı firmalara bağlılığı ile bilinen ve dünyada en fazla savunma ve güvenlik harcaması yapan ilk 5 ülkeden biri olan Suudi Arabistan, radikal bir karara imza atarak yerli bir askeri sanayi şirketi kurdu.

İTHALATI AZALTACAKLAR

Silah ithalatını azaltmak isteyen Suudi Arabistan'ın 2030 yılına kadar dünyanın en büyük 25 şirket arasına sokmayı planladığı firmanın GSMH’ye 3 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor.

İHA VE FÜZE ÜRETİMİ

Suudi Arabistan Genel Yatırım Fonu tarafından yapılan açıklamada şirketin üretim ve hizmet alanları da açıklandı.

Kurulan şirketin öncelikle İHA üretimi ve onarımı, askeri araç üretimi ve onarımı, silah, mühimmat ve füze üretimi üzerin çalışacağı belirtilirken ayrıca savunma elektroniği ve elektronik harp haberleşme alanlarında da faaliyet göstereceği belirtildi.

Şu anda Suudi Arabistan'da savunma sanayi harcamaların sadece yüzde 2’sinin yurt içi harcamaları oluşturuyor.

Yorumlar

63
 • ali

  11 ay önce Şikayet Et daha dün 300 milyar dolar trump a verdiler
  Toplam beğeni
 • Meti

  11 ay önce Şikayet Et ISLAM baris demektir diyoruz ama milyarlarca dolarlik silah aliyoruz. Keske bu parayi EGITIME TEBLIGE harcasak:
  Toplam beğeni
  • Murat

   11 ay önce Şikayet Et "Düşmanın silahıyla silahların buyuruyor "peygamberimiz s.a.v.
   Toplam beğeni
 • Abdullah

  11 ay önce Şikayet Et Arada işe yarar hamleler görmek sevindirici. Müslümanlar yavaş yavaş akıllanıyor. Birilerinin dağıttığı halifelik Rabbimin'de yardımıyla inşaallah gelecektir.
 • Erdal

  11 ay önce Şikayet Et ABD deki birçok silah üreten firma nin ya sahibi yada ortağı araplardir ne sanıyorsunuz Arabın parası ABD de bankada faizde mı yatıyor şansınız 11 Eylül'de bu çok konuşuldu ülkenin en büyük bankası Arapların idi ve birçok savunma şirketi de gene onların idi yanı isteseler teknolojiyi 1 günde merkezlerini Arabistan'a taşıyarak ülkeye sokarlar
 • Türkoğlu

  11 ay önce Şikayet Et Abd bizi kandırıyor . Biraz üretim yaptık, yapıştılar yine ambargo koydukları silahları satacaklarmış bu iktidar bunu yememeli!!! yeter artık uyumayın almayın . Üretin
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.