Haber 7

Tüketici şikayetlerinde başvuru kolaylaştırıldı

Tüketici şikayetleri artık e-devlet üzerinden de yapılabilecek.
GİRİŞ 11.08.2017 10:45 EKONOMİ
Metin Boyutu
Tüketici şikayetlerinde başvuru kolaylaştırıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvuruları kolaylaştıran bir düzenleme yaptı.

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, Tüketici Hakem Heyetlerine elden başvuru yanı sıra, elektronik ortamda e-devlet sistemi üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi ile yapılması imkanı da getirildi.

Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklikle, Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru ve heyetlerin kararlarıyla ilgili istatistiki bilgilerin oluşturulmasına ilişkin esasları düzenleyen madde yürürlükten kaldırıldı.

Tüketici Hakem Heyeti başkan ve üyeleri, aynı uyuşmazlıkla ilgili daha önce bilirkişilik veya hakemlik yapmış olsalar da artık uyuşmazlıkla ilgili toplantıya katılabilecekler. Başkan üye ve raportörler, bilirkişi olarak görevlendirilemeyecekler.

İstatistiki bilgi artık toplanmayacak

Eski yönetmeliğin, başvurular ve kararlara ilişkin istatistikleri 3’er aylık dönemler halinde ilçe tüketici hakem heyetlerinin il müdürlüklerine göndermelerini öngören 29’uncu maddesi yürürlükten kaldırıldı. Bu madde, il müdürlüklerinin de istatistiki bilgileri 10 gün içinde genel müdürlüğe bildirmesini öngörüyordu.

Kaynak : Dünya

Yorumlar

6
 • Aspirin

  11 ay önce Şikayet Et E devlet kolaylık deniliyor güvenirliği hiç yok benim üzerime kayıtlı gayrimenkuller var benim degil nasıl güvenelim
 • Ala

  11 ay önce Şikayet Et Gümrük ve ticaret bakanlığı bi zahmet GÜMRÜKLERDE vergi iadesi için şişirilmiş faturalara baksın 5bin tl lik ihracatı 50 bin tl faturalandırıyor buda devletin kasasından 4500 tl iade demek bi hassa özbekistan ve tacikistan uyruklu firmalar bu işi baya anarmışlar milletimizin emekleri heba oluyor
 • konyalı

  11 ay önce Şikayet Et Yetmez.daha aktif kullanabilmeli halk e-devlet sistemini .
  Toplam beğeni
 • emekli

  11 ay önce Şikayet Et çok geç kalınmıştı. Tam isabet bir karar.
  Toplam beğeni
 • Mümin

  11 ay önce Şikayet Et İstatistiki bilgilerin takibi ile ilgili madde iptal edildiyse, yapılan işleri ve ilgili görevlilerin performanslarını naıl ölçmeyi planlıyorlar acaba? Haberde verilen bilgiye istinaden, negatif bir değişiklik olmuş.
  • dereli

   11 ay önce Şikayet Et Hakem Heyetlerinin mecbur olarak kullandığı bir proğram var. İstatistiki bilgiler otomatik olarak oradan alınabilecek.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.