Haber 7

İmzalar atıldı! Katar ile Türkiye anlaştı

Türkiye ve Katar arasında gıda, ilaç ve inşaat alanında 15 işbirliği anlaşması imzalandı.
GİRİŞ 12.08.2017 17:37 EKONOMİ
Metin Boyutu
İmzalar atıldı! Katar ile Türkiye anlaştı

Katar Ticaret Odası Genel Müdürü Salih bin Hamad Eş Şarki, bu ayın ilk haftasında İzmir ve İstanbul'u ziyarette bulunduğunu, Katarlı iş adamları ile Türk firmaları arasında 15 işbirliği anlaşması imzalandığını açıkladı. Eş Şarki, yayınladığı bildiride, anlaşmaların ilaç, gıda ve inşaat alanında yoğunlaştığını, nakliye, lojistik ve plastik sanayi ve diğer alanlarda da anlaşmalar yapıldığını kaydetti.

Bu yılın ilk yarısında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 600 milyon dolara ulaştığı, Türkiye'den Katar’a yapılan ihracatın geçtiğimiz aya kıyasla yüzde 51 artış kaydederek 53.5 milyon dolara yükseldiği belirtildi.

Resmi istatistiklere göre Katarlı iş adamlarının Türkiye’de 20 milyar dolarlık yatırım yaptığı, Türk iş adamlarının ise Katar’a 11 milyar 600 milyon dolarlık yatırım yaptığı kaydedildi. Doha’da 150’den fazla Türk firmasının faaliyet gösterdiği belirtildi.

Yorumlar

5
 • Ali Kılıç

  11 ay önce Şikayet Et Allah başarılarını daim etsin nice helaliyle bol kazançlar nasip kısmet etsin seninle gurur duyuyorum Sn. Cumhurbaşkanım. İyi ki varsın.
 • gökhan

  11 ay önce Şikayet Et Bu milyarlık yatırımların her kuruşu reis sayesinde ülkemize kazandırıldı.
  Toplam beğeni
 • Hüseyin

  11 ay önce Şikayet Et Güzel. :) Ehli sünnet Müslümanları her zaman birlik beraberlik, dayanışma ve alışveriş içinde olmalı.
  Toplam beğeni
 • Aselsan Ne Oldu

  11 ay önce Şikayet Et Neden aselsanla anlaşma imzalatmadınız Trump tan hiç mi bişey öğrenemediniz 200 milyarlık silah sattı tek elsıkışmayla sırf suudilere. Katar açıkça savunma sanayine de ihtiyaç duyuyor. Niye bizden almıyorlar.
  Toplam beğeni
  • Dulqarnein

   11 ay önce Şikayet Et belki haberin yok ama, o anlasma var, hemde nasil, HAVELSAN Katarda ofis acti.. merak etme SABIR ol, :)
   Toplam beğeni
 • BASKANA MESAJ

  11 ay önce Şikayet Et Kent planı bir bütündür ve ilçe belediyeleri kenti bir bütün olarak planlayamazlar. İlgili bakanlık, kentsel dönüşüm işini ilçe belediyelerinden alsın. Yeni kent planları yapsın, bir yerden başlayarak bu planları ada veya mahalle bazında ihaleye çıkarsın. Türk inşaat firmaları, Katar sermayesi ile ortaklaşa bu işe girsinler. İlgili bakanlık ve TOKİ bu işin sürekli takipçisi ve garantörü olsun. Böylece yeniden planlanmış kentler düzgün ve hızlı bir biçimde birlikte inşa edilir. Hem Katar kazanır, hem biz.
  Toplam beğeni
  • Hasan

   11 ay önce Şikayet Et Baskana mesaj burdan zor gider
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.