Haber 7

İş kurana karşılıksız 50 bin lira hibe

İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi.
GİRİŞ 12.10.2017 11:35 EKONOMİ
İş kurana karşılıksız 50 bin lira hibe

Günümüz koşullarında sıfır sermaye ile girişimci olmak gerçekten çok zor. Bırakın sıfır sermayeyi, belli sermayesi olanlar dahi kredi çekmeden istediği işi kurmakta zorlanıyor. Yeni mezun gençler için girişimcilik ve yeni iş kurmak adeta hayal. Hükümet, artan genç işsizliğinin önüne geçmek ve Türkiye’deki genç girişimci sayısının artması için yeni destekler başlattı. Bunlardan biri de KOSGEB kanalıyla verilen milyarlarca liralık hibe ve faizsiz kredi desteği. Bu fırsattan yararlanmak kolay. Yeter ki iş fikriniz olsun.

BAŞVURU NEREDE?

150 bin liraya varan hibe ve kredi desteğinden yararlanmak için başvuru yapmanız gereken kurum ‘Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ yani KOSGEB. Fikri ve az da olsa sermayesi olanlar illerde bulunan KOSGEB müdürlüklerine başvuru yapabilir. Bu konuda İşkur’dan da destek almak mümkün.

KATILIM ÜCRETSİZ

Destek için aranan şartlardan ilki kursa katılmak. Atölye çalışması da dahil eğitim, ücretsiz ve toplamda 32 saat. Eğitimler genelde hafta içi mesai saatleri içinde yapılıyor. KOSGEB’in, hizmet merkezi müdürlükleri ve yetki verdiği kurumlar tarafından gerçekleştirilen kurslara katılarak sertifika almak şart. Sertifikayı eğitime devam edip başarılı olanlar alabiliyor.

FAİZSİZ KREDİDE ÖDEME 2 YIL SONRA

2 yıl sonra 50 bin liralık hibe, işinizi kurmak ve büyütmek için yeterli değilse KOSGEB’den ayrıca 100 bin lira daha kredi isteyebilirsiniz. Faizsiz olan bu kredi iki yıl geri ödemesiz. Yani 100 bin lira faizsiz krediyi çeken girişimciler ödemeye 2 yıl sonra başlayabilecek ve eşit taksitler halinde ödeme yapacak.

KOSGEB NEDEN VAR?

KOSGEB, girişimcilerin ve KOBİ’lerin piyasada daha fazla söz sahibi olmasını ve rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda 3624 sayılı Kanun’la Nisan 1990’da kurulan KOSGEB, girişimcilere ve işletmelere verdiği teşvikle destekleyici, verdiği eğitimle yol gösterici oluyor.

Yorumlar

10
 • Takipçi

  4 ay önce Şikayet Et zengini daha zengin etme projesi
  Toplam beğeni
 • Serkan

  4 ay önce Şikayet Et Taşıma su ile değirmen dönmez.
  Toplam beğeni
 • Misafir

  4 ay önce Şikayet Et Torpili olan herkes bu krediden yararlanabilir
  Toplam beğeni
 • halil ibrahim

  4 ay önce Şikayet Et hikaye arkadaş lar bu poreje ben eşime aldim koskep belgesi önce parayi ben harciyacagim faturalayip koskebe vereceksin ondan sonra ne zaman öderlerse parayi zaten insanin parasi olsa niye getsin koskebe cok mu merakliyiz evrak dolandirmaya acanlarida gördük 6 ay gecmiş adamlar 1 tl bile alamamiş ne zaman vereceklerse hikaye yani
  Toplam beğeni
 • ₺Donsever

  4 ay önce Şikayet Et sen işi kur faturayi bana getir diyolar ben sana sonra odeme yapacam diyolar yani kisacasi parasi olmayan zaten bu hibeden yararlanamiyo yani asil ihtiyaci olanlar bu ne perhiz bu ne turşu
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.