Haber 7

2018 SGK erken emeklilik! Bu durumda emekliliğinizi öne çekilebilecek

Çalışanların çoğu herhangi bir iş yerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da sigortası yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.
GİRİŞ 21.04.2018 17:20 EKONOMİ
Metin Boyutu
2018 SGK erken emeklilik! Bu durumda emekliliğinizi öne çekilebilecek

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 35.2'si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren  SGK'ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor veya eksik yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatan primler de var. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT!

 

Yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti.  Yargıtay da  SGK'yı değil işçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

sigorta primi ile ilgili görsel sonucu

ŞAHİT VE BELGE YETER...

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa 'iş mahkemesine' mutlaka tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar:  SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi.

İlgili resim

MUTLAKA SORGULATIN!

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde  SGK, 'hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi' diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın İş Mahkemesi'nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını  SGK'ya giderek ya da 'turkiye.gov.tr (e-devlet)' sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

İlgili resim

Yorumlar

100
 • Hak

  1 gün önce Şikayet Et Bırakın Allah aşkına neden 5 yıl neden 1999 dan sonrasına hak yok
 • Guneş sırlı

  1 gün önce Şikayet Et Lafa geldimi ölen kişinin 1 günlük günü olsun emeklilik baglanmiyo deniliyor ama lafta rahmet li babamin askerlik borçlanmasiyla 1160 günümüz var ama maaş baglanmiyo nede babam 2008 öncesi ölmesi gerekirdiki o yasadan emekli olabilirdi bu vatan için yapılan hizmeti ödedik ama pirim olarak kabul olmuyor borçlanma diye geçtiğinden kabul edilmiyi
 • Guneş sırlı

  1 gün önce Şikayet Et 2008 öncesi ölüm hak aylığı yolu açılsın dul akan annelerimiz 60 yaşından sonra nasıl çalışsın babamın askerlik borçlanması 1160 gün var emeklilik baglanmiyo niye parayla SSK yatirabiliyoz bu vatan için askerlik yapmış babam borçlanma değil pirim olarak sayılması lazimbu konuya açıklık getirildi. Ölüncemi emekli olcaz
 • Abdullah garipcin

  3 gün önce Şikayet Et ne zaman emelik olabilim
 • Serhat

  1 hafta önce Şikayet Et 25 yasin ustunu milletvekili yapmicaksin Emeklilik vermiceksin 20 bin maas vermiceksin Helehele 550-600 milletvekili hic yapmicaksin 5.bin tl maas verilsin Kimler oluyor gorelim Emeklilik,staj ve ciraklik maduru,kim baksin bunlara niye baksin BunlarIn maasini odeyen onlar
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.