Haber 7

SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Çalışanların çoğu bir iş yerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da sigortası yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.
GİRİŞ 19.02.2018 11:16 EKONOMİ
SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 35.2'si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren  SGK'ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor veya eksik yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatan primler de var. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT!

 

 

Yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti.  Yargıtay da  SGK'yı değil işçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

sigorta primi ile ilgili görsel sonucu

ŞAHİT VE BELGE YETER...

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa 'iş mahkemesine' mutlaka tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar:  SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi.

İlgili resim

MUTLAKA SORGULATIN!

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde  SGK, 'hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi' diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın İş Mahkemesi'nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını  SGK'ya giderek ya da 'turkiye.gov.tr (e-devlet)' sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

İlgili resim

Yorumlar

64
 • Mehmet

  4 gün önce Şikayet Et Bir çok meslekte staj emeklilik başlangıcı olarak görülmekte ama sanat lisesinde okuyup devlet kurumunda staj yapıp maaş alıp daha sonrada bu emeklilikten sayılmıyor denmesi ve daha önceden verilmiş emeklilik Hakkı'mızın elimizden alınması insanın çok zoruna gidiyor vesselam
  Toplam beğeni
 • Celal

  4 gün önce Şikayet Et Neden SGK sitesinde TC no girip emekli olacağımız günü öğrenemiyoruz. Diğer uygulamalar diye bir bölüm var. Orada doğum cinsiyet işe giriş bilgileri giriliyor, sonra tahmini emeklilik tarihi çıkıyor. e-devlet sitesinden herkes kimlik bilgileriyle gerçek emeklilik tarihini öğrenebilmelidir.
  Toplam beğeni
 • EYT Lİ

  4 gün önce Şikayet Et sabırsızlıkla 2019 u bekliyorum
  Toplam beğeni
 • hel

  5 gün önce Şikayet Et ya derdimiz erken emeklilik artık sesimizi duyun
  Toplam beğeni
 • sude

  5 gün önce Şikayet Et yaşa takılanların hakkını deyilde sıcak para nereden gelecekse onun peşine düşen devlet hakedenin hakkını vermedikten sonra ne işe yarar sonra ssk sız çalışma diyorlar emekl olamadıktan sonra ssk nın ne avantajı varki genel sağlık sigortasıda oişi zaten yapıyor
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.